19 min read

Poézia

Písanie poézie je nádherná vec. Súvislo sa mu venujem od začiatku štúdia jazykov a literatúry, jednak preto, že jej veľa čítam, a jednak preto, že študentský život je priam nabitý príležitosťami na písanie. Z občasného čmárania slov po zošitoch sa postupne stal zvyk, a tak teraz kedykoľvek a kdekoľvek – v prestávkach medzi prednáškami na mäkkej tráve brehu Dunaja, v slnečných parkoch alebo nad šálkou čierneho čaju v kaviarňach – píšem básničky od výmyslu sveta, ktoré potom nájdu svoju cestu aj sem, aby si ich mohol prečítať každý.

Píšem väčšinou o tom, čo prežívam, čo cítim; o tom, čo sa mi premieľa v hlave, ale niekedy popustím uzdu fantázii a preskúmavam neznáme vody. Píšem len vtedy, keď chcem, a snažím sa stále posúvať vpred a skúšať nové veci. Cieľ je však vždy rovnaký – nápaditý text, básnička, ktorá príjemne zahreje pri srdci, donúti sa zamyslieť, ale hlavne – je pekným zážitkom. Písanie poézie je pre mňa neuveriteľne uvoľnujúcou činnosťou. Sedieť a písať, len ja, pero, papier a fantázia – to je oáza pokoja, na ktorú nedám dopustiť 🙂

Myslím, že je zbytočné sa ďalej rozpisovať o tom, ako moja poézia vyzerá. Najlepšie to zistíte, keď sa do nej začítate. Niektoré básničky sú v slovenčine, niektoré v angličtine. Tieto dva jazyky striedam jednak kvôli tomu, že každý má svoje osobitosti; jednak kvôli tomu, že nápady prichádzajú v rôznych jazykových podobách; ale hlavne – podľa nálady.

Tu vám teda ponúkam prehľadný zoznam všetkých básní, ktoré som kedy napísal, a ktoré som sa nebál vypustiť zo stránok svojho zošita. Najnovšie sú vždy navrchu. Dúfam, že sa vám budú páčiť a prinesú vám kúsok farby do tohto často tak sivého sveta. Budem sa tešiť, keď mi napíšete, čo si o nich myslíte – veľmi rád diskutujem a rád si vypočujem vaše názory.

Želám vám teda pekný umelecký zážitok a príjemné čítanie 🙂

SLOVENČINA:


ANGLIČTINA: