3 min read

Kam sa dostala naša literatúra…

Dnes som prišiel domov s desiatimi knihami pod pazuchou a zmiešanými pocitmi v lebke. Utratil som za ne menej, ako niekto nechá v piatok na pive a napriek tomu sa z toho nezvládam tešiť. Prečo? Jednoducho pre dôvod ich nízkej ceny…

Literatúra na Slovensku je zaujímavá nielen tým, čo sa u nás píše, ale aj tým, koľko sa toho píše. Každý rok v tejto malej krajine vychádza také množstvo kníh, až je tomu ťažké uveriť. Ako výstižne povedal Peter Darovec, je tu príliš veľa autorov a príliš málo čitateľov. V literatúre, ako v ktorejkoľvek inej sfére so stúpajúcim množstvom klesá kvalita. S ňou klesá schopnosť či vôľa čitateľov trápiť sa s náročnejšími textami (času predsa málo, radšej čítam oddychovky), a tak v kníhkupectvách priemerný občan siahne po braku. Tým pádom nie je dopyt po kvalitnej literatúre, a tak dokola. Bludný kruh.

Pamätáte si, kedy ste naposledy vošli do kníhkupectva? Čo bolo na prvom ostrovčeku? Pastelové obaly evitoviek. Dominik Dán. A tak ďalej. Bez toho aby som sa navážal do akejkoľvek literatúry (o tom tento článok nie je) mi je smutno, keď prídem do kníhkupectva a kvalitná súčasná slovenská literatúra tam jednoducho chýba.

Odpoveď na otázku prečo je pritom jednoduchá – je to malý trh, ľudia nechcú čítať sofistikovanú literatúru (ako by mohli, keď sa na stredných školách učí tak, ako sa učí) a tak som dnes sklamane prešľapoval v plnom sklade kníh u Bagalu, kde klenoty našej literatúry idú po piatich eurách za kus. Na svojej stránke www.kkbagala.sk vypísal výpredaj, lebo sa mu znovu nedarí predávať niečo, čo by malo ísť na dračku ako horúce zemiaky. A ak nie ako horúce zemiaky, určite viac ako to, čo je vystrčené na tom prvom ostrovčeku.

A tu sme dnes, slovenská literatúra sa dostala do stavu, kedy priemerné texty čitatelia priam hltajú a o kvalitu, o akúkoľvek intelektuálnu nadstavbu alebo nebodaj potrápenie si hlavy jednoducho nie je záujem. Slovenská literatúra sa dostala do stavu, kedy je viac autorov ako čitateľov, kedy amatérske texty nestíhajú dotláčať a kvalitní súčasní autori nemajú čo do úst.

Samozrejme, proti gustu žiaden dišputát. Ale predávať autorov ako je Vadas, Balla, Kompaníková, Kapitáňová, Rankov, Rakús alebo Mitana za 5, slovom päť eur za kus, je výsmech do tváre autorom, vydavateľom, tlačiarom, ilustrátorom a čitateľom. Je to výsmech koncepcii literatúry na úrovni.

Bagalov edičný plán je jednou z mála nádejí dobrej slovenskej literatúry. Pomôžte mu túto literatúru zachrániť, kúpte si u neho 10 kníh za smiešnych 50 EUR a potešte seba aj ľudí okolo seba tým, že kvalitné texty ešte nezmizli. Ako sám napísal, ušetríte pekné peniaze a aj vďaka vám budú nové knihy slovenských autorov vychádzať aj ďalší rok. Čas máte do zajtra do polnoci.

Nenechajte kvalitnú slovenskú literatúru vymrieť.

Páčil sa vám tento článok? Tak ho lajknite, okomentujte, kliknite si na Oliverov svet na facebooku a dajte o ňom vedieť známym, nech sa tiež potešia!