Očami študenta učiteľstva

Určite ste zaregistrovali množstvo nahnevaných blogov učiteľov bubnujúcich na poplach kvôli alarmujúcej situácii v školstve. Ja nepôjdem na tejto vlne. Nebudem vás presviedčať, že učenie je najťažšie povolanie na planéte, ani nič podobné. Ponúknem vám pohľad mňa, človeka, ktorý už piaty rok študuje učiteľstvo a má z toho zmiešané pocity.

Možno sa už teraz chytáte za hlavu so slovami „prečo ten idiot šiel študovať toto?“ a „to je tak neschopný, že nedokáže ísť na nič lepšie?“. Ak nie, tak ste, verte alebo nie, menšina. Nejdem tu ale nadávať na väčšinu, ani nič podobné. Len uvediem na pravú mieru, že štúdium učiteľstva som si vybral jednak preto, že učím rád, a jednak preto, že milujem literatúru a jazyky. Skombinujte to a máte študenta učiteľstva slovenského a anglického jazyka a literatúry. Ani z donútenia, ani z neschopnosti – jednoducho kvôli tomu, že ho to baví. (Pozn.: Neviem, aká je situácia na pedagogickej fakulte, takže reč bude o filozofickej fakulte UK)

Takto nastavený som sa vybral študovať učiteľstvo – a nie, nie som človek, ktorý by mal ilúzie. Nečakal som, že ma škola naučí učiť. Nečakal som kopec ďalších vecí a v zásade boli moje očakávania takmer totožné s realitou. Nenastal teda žiadny pocit znechutenia alebo nepríjemného prekvapenia. Plus pre mňa, mínus pre sklamaných spolužiakov, alebo skôr spolužiačky (hovoríme o pomere asi 30:1). Ale hlavne – a to je najsmutnejšie – pre moje, pre vaše deti.

Z fakulty mám zmiešané pocity. Niekedy sa tam medzi tými všetkými mladými babami cítim ako na obrázku, niekedy ma prepadá úzkosť z toho, čo ďalej. Po štyroch rokoch štúdia je situácia na fakulte taká, že skutočne učiť sa chystá asi 20{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} (aj to som možno prehnal) budúcich absolventiek. (Chlapov zanedbávam) Aby ste mali obraz o tom, koľko je to asi ľudí, tak nás je v krúžku do 10, ostatné krúžky nášho ročníka sa pohybujú približne v počtoch 3-7. To by sa ešte dalo. Keď však zabrúsime o pár ročníkov nižšie, obleje nás – alebo aspoň mňa, keď som sa to dozvedel – studený pot. Počty študentov učiteľstva angličtiny (zdôrazňujem, že angličtiny, jazyka na školách povinného a dnes nevyhnutného) sa o nejaké tie tri ročníky nižšie pohybuje v počtoch okolo 2 (slovom dvaja).

Postupne sa rušia kombinácie a študijné programy, lebo nie je koho učiť. Nikto učiť nechce a nepôjde. Aby som nadviazal na egocentrický úvod článku, vrátim sa k sebe. Kamaráti sa ma bežne pýtajú, či pôjdem učiť. A ja vždy odpoviem to isté učil by som veľmi rád, ale nemôžem si to dovoliť. Učiť decká na strednej škole angličtinu je podľa mňa krásna robota. Alebo dospelých, to je jedno. Možno vám to príde smiešne alebo banálne. Možno sa znova zamyslíte nad tým, či na viac nemám. Nie, nemám na viac ako na to venovať sa vašim deťom každý deň a učiť ich veci, ktoré budú v živote nevyhnutne potrebovať.

Robiť to však pravdepodobne nepôjdem. Prečo? Odpoveď je prostá. Koľko si myslíte, že mi na slušnej strednej škole dajú ako absolventovi? Naozaj, pred tým, ako si to prečítate, tipnite si. Máte? Väčšina ľudí háda asi raz toľko. Dajú mi okolo 400-450 EUR v hrubom. Pokojne sa zasmejte, alebo rozplačte – podľa toho, či to považujete za vtipné alebo nie. Ja rozhodne nie.

Ja dúfam, že svoju záľubu a talent v textoch uplatním na mieste editora, copywritera, redaktora, novinára alebo podobnej kancelárskej krysy. A popri tom možno budem môcť aj trochu učiť. Na doktorát sa zvysoka vykašlem, lebo nemá žiaden význam, aby som ho robil. (Doktorát z lingvistiky? Čo s ním? Snažiť sa nahradiť staré štruktúry na katedre, aby som dostal namiesto 450 celých 600? Okolo 600 sa pohybujú platy vedúcich katedier, to len aby ste boli v obraze.)

Keďže som celkom šikovný človek, nebojím sa, že sa neuplatním. Zatiaľ čo sa však moje spolužiačky (všetky sa budú hrabať na doktoráty, lebo sa boja ísť do praxe) budú triasť strachom, čo s nimi bude (a z množstva z nich budú naozaj nekompetentné, nevzdelané a neschopné učiteľky – produkt celého tohto systému) a ja si budem hľadať prácu, ktorá bude kompenzovaná peniazmi alebo reputáciou (učiteľ nemá ani jedno), vaše, naše deti budú učiť nekompetentní.

Budú ich učiť zlozvyky, lebo sami jazyk nevedia (true story). Budú ich týrať, aby ukojili svoje egá (tiež). Nebudú mať o ne záujem (detto). Vypestujú u nich odpor k vzdelaniu (aj to). A tak ďalej.

Sme však v bludnom kruhu. Platy sú smiešne. Učebnice nepoužiteľné. Štátny vzdelávací program robia IDIOTI, ktorí o učení nevedia nič a sťažujú tak prácu aj tomu málu šikovných učiteľov, ktorí napriek tomuto všetkému ešte učia. Potom samozrejme ide učiť len niekto, kto nič iné nevie a kto o tú prácu nemá najmenší záujem. Preto toľko blbcov a preto taký sociálny status učiteľov, ktorý sa ani nemá šancu zmeniť, pokiaľ bude situácia takáto. A ja sa ani nedivím, že je taký. Veď väčšina učiteľov skutočne nevie, čo robí. Tých by som ani ja nezaplatil. No a ak tie miesta nezaplatím, lepší tam robiť nepôjdu. A to sme zas na začiatku.

No a mňa proste serie, že som hádzaný do vreca s debilmi, ktorí nič iné nevedia a preto učia. Dehonestuje to to, čo robím, a čo robím dobre a rád. Dehonestuje to moje povolanie, dehonestuje to mňa. A tento pocit mám samozrejme len preto, lebo sa asi od väčšiny učiteľov odlišujem. Odlišujem sa tým, že to robiť chcem, baví ma to a som v tom dobrý. No a to ma predurčuje na to, aby som sa ním nestal a šiel namiesto toho robiť niečo iné.

Do pléna položím len jednu jednoduchú otázku: kto, keď nie ľudia ako ja bude učiť deti?

Čo sa stane, keď z fakúlt utečú aj tí poslední zmätení ľudkovia pár ročníkov za mnou? Ja si to síce viem, ale nechcem predstaviť. Učenie nie je chirurgia – nejde o bezprostredné ohrozenie života. Preto sa tomuto problému neprikladá taká dôležitosť. Je to však bublina, ktorá už dávno praskla. Je len otázkou času, kedy to prasknutie ucítime. Teda ani nie my, ale naše sprosté, arogantné, nevychované a neschopné deti. Nič iné z toho totiž nevzíde.

Takže asi taká je situácia z pohľadu študenta, ktorý by mal ísť učiť. Aby ste ma nechápali zle, štúdium jazykov a literatúry zbožňujem. Škola mi veľmi veľa dala, je plná veľmi inšpiratívnych ľudí a vďaka nej som sa zamiloval do literatúry. Som jej za to vďačný, a ak by som si mal znovu vybrať, čo pôjdem študovať, vybral by som si ju znovu. Ísť učiť je však, hoci by som to robil rád, pre mňa neprijateľné. A to hovorím ja, človek, ktorý to z celého srdca miluje.

Nie som idealista a nemyslím si, že týmto textom niečo môžem zmeniť. Chcem ale, aby ste o tomto vedeli, keď sa ma nabudúce budete pýtať, prečo som si vybral takú slepú uličku.

PS: Týmto chcem vyjadriť obrovskú vďaku všetkým učiteľom, ktorí sa pričinili o to, čo zo mňa dnes je. Bez nich by som bol kus nevzdelaného lajna. Len oni, ich trpezlivosť, odhodlanosť a láska k deťom a študentom môžu za to, že ním nie som. Skladám pred nimi klobúk.

Páčil sa vám tento článok? Tak ho lajknite, okomentujte, kliknite si na Oliverov svet na facebooku a dajte o ňom vedieť známym, nech sa tiež potešia!

9
73 Discussions on
“Očami študenta učiteľstva”
 • “Určite ste zaregistrovali množstvo nahnevaných blogov učiteľov bubnujúcich na poplach kvôli alarmujúcej situácii v školstve. Ja nepôjdem na tejto vlne”

  este ze si vobec, ale vobec neprotirecis…

  “naše sprosté, arogantné, nevychované a neschopné deti. ”
  hroza…a toto mal byt ucitel…nastastie, ze nebude. fakulty by mali robit m lepsie prijimacky, aby sa takito typkovia nedostali na pedagogicke smery

  “Bez nich by som bol kus nevzdelaného lajna”. … “No a mňa proste serie, že som hádzaný do vreca s debilmi…”
  super vyjadrovanie k verejnosti. ako by sa asi tak vyjadroval k detom??

  zhrnutie – ohovara spoluziacky, ze su tyranky, nekompetentne, egoistky, a on jediny sam seba povazuje za dobreho…

  samochvala smrdi: “kto, keď nie ľudia ako ja bude učiť deti?”

  “Týmto chcem vyjadriť obrovskú vďaku všetkým učiteľom, ktorí sa pričinili o to, čo zo mňa dnes je. Bez nich by som bol kus nevzdelaného lajna. Len oni, ich trpezlivosť, odhodlanosť a láska k deťom a študentom môžu za to, že ním nie som. Skladám pred nimi klobúk.”
  to boli co za ucitelia? ti na filozofickej? ti, ktori vychovavaju egoisticke, neschopne tyranky, ktore neovladaju anglicinu? a jediny, ktory ju ovlada, jediny, ktory je sikovny a schopny, a kompetentny vyucovat anglictinu je autor blogu, a vdaka tym istym vyucujucim?

  trocha skromnosti a reflexie a sebakritiky este nikomu neuskodilo.

  dakujem, ale neprosim. dufam, ze naozaj neskoncis v skolstve, o jedneho namyselca menej.

  • Kika, očividne si ten článok nepochopila :)

   Robíš z textu unáhlené a povrchné závery.

   Naše deti sprosté a nevychované budú, ak sa situácia v školstve nezmení. Príčina – dôsledok. Alebo je vzdelávací systém v poriadku a o deti je optimálne postarané kvalifikovanými ľuďmi?

   Pred tým, ako niekomu budeš vyčítať niekomu spôsob prejavu, skús sa pozrieť na svoj. Píšem, čo chcem tak, ako chcem. Ak sa ti nepáči, nečítaj. A ak si myslíš, že neviem svoj prejav prispôsobiť adresátovi, pokojne v tom pokračuj a čítaj iné blogy.

   Za tým, že z väčšiny spolužiačok budú otrasné učiteľky si stojím. Mám ich rád, sú to moje kamarátky a mnohé sú šikovné a múdre. Ale dobré učiteľky z nich nebudú, lebo ich to nikto nikdy nenaučil. Preto to slovo BUDÚ v spojení so slovom UČITEĽKY. Navyše som zdôraznil, že dôvodom nie je ich blbosť, ale systém. Tvoje “zhrnutie” je takým zjednodušením, že vlastne nereaguje na moju myšlienku, ale ju prekrúca do niečoho, čím nikdy nebola.

   Ľudia ako ja = študenti učiteľstva. Chválim sa tým, že som študent učiteľstva? Opäť nepochopené.

   Tvoja otázka (a vlastne aj odpoveď, akurát je za ňou otáznik) na to, ktorým učiteľom som vďačný je opäť obrovským zjednodušením. Nie, neboli to tí. Bola to hŕstka normálnych medzi nimi. Naozaj malá hŕstka, ktorým je adresovaný posledný odstavec.

   Nikde som nenapísal, že som jediný, kto ju ovláda, jediný, kto je šikovný a schopný a kompetentný. To je nejaký tvoj hejtový záver a zúfalý pokus o útok na mňa, lebo nemáš iné rozumné argumenty. Ja som inak veľmi sebakritický a reflektívny človek. Niekedy stačí len dôkladnejšie čítať.

   A čo sa útokov ad hominem týka, na tie reagovať nebudem, mám istú úroveň, pod ktorú nejdem.

  • Kika, čítanie s porozumením ti ide ťažšie, však?

   BTW – útoky ad hominem ti moc nepomáhajú. Keby si skúsila radšej argumentovať voči prezentovaným faktom ako k tvojmu vnímaniu osobnosti autora, možno by tvoj koment mal nejakú váhu.

   Očividne patríš k skupine, ktorá nemala dobrého učiteľa alebo si len hlúpa. Prepáč, ja tak vnímam tvoj prejav – tak ako ty autorov.

   Príjemné, však?

  • Kika tlieskam tomuto vyjadreniu, pretože si to podporila argumentačnými tvrdeniami ako si to videla ty ;) Takých ľudí je málo. A skutočne to čo si vyjadrila v bodoch z jeho prejavu vyplýva. (Áno aj písomný prejav toho o človeku veľa napovie, niekedy ešte viac ako prejav ústny).
   Na reakciu Olivera na tvoj názor napíšem iba jedno – ty ju označuješ za človeka, ktorý robí unáhlené a povrchné závery, pričom by si sa najskôr mal pozrieť sám na seba. Označiť niekoho (k tomu ešte vlastné spolužiačky) za nekompetentné v takomto predstihu označuje riadnu povrchnosť. Že ich nikto neučil ako sa má učiť? A? V praxi by s tým boli konfrontované a aj keď sú začiatky ťažké mnoho absolventov učiteľských a pedagogických programov si nakoniec svoj systém nájde. Áno je potreba veľkej empatie, porozumenia a trpezlivosti k tomu, ale konečný pozitívny stav sa dá dosiahnuť. Preto aj chápem prečo nechceš byť učiteľom v praxi – materiálna motivácia, negatívny pohľad na budúce deti, žiadna ukážka toho, že by si sa o zmenu chcel či snažil pričiniť (áno poukazovať na zlú situáciu je síce milé, ale dotiahnuť to do konca to nie, radšej všetko skritizovať a utiecť z bitky – alebo takto – tento článok by sa dal nazvať racionalizáciou rozhodnutia nebyť učiteľom)
   to sú ukazovatele toho, že ak by si sa čistou smutnou náhodou učiteľom aj stal, veľmi rýchlo by si v danej profesii vyhorel.
   A 400-450 eur ako absolvent ti je málo? (Ešte by ma zaujímala prax alebo pracovné skúsenosti popri škole, keď si tak trúfaš na vyšší plat) Absolventi viacerých vysokoškolských programov budú radi, ak budú mať takýto plat a vôbec nejakú prácu.
   Ak si nájdeš lepšie platenú pozíciu tak ti gratulujem, ale ver mi pre školstvo to až taká tragédia nie je, nakoľko absolventov je viac ako dosť a aj napriek tvojej nízkej mienke o učiteľoch a budúcich učiteľoch si myslím a poznám aj absolventky a absolventov pedagogiky, ktorí môžu byť veľmi kompetentnými vo svojich profesiách a ktorí by deti vedeli správne usmerniť. Ale ak by si nebol egocentricky zameraný videl by si, že za zdravý edukačný vývin dieťaťa nie je zodpovedný len pedagóg, ale aj nastavený školský systém, ktorý je teraz asi v najväčšom chaose za posledné roky a ide to len dolu vodou.
   Na reakciu pepsodonta napíšem asi toto – tebe ide asi ťažko ak niekto nezdieľa tvoj názor však? Je mi to jasné, pre ľudí s čiernobielym videním je ťažko prehltnuteľné, že niekto má iný názor ako ty. Pre vlastnú budúcnosť by si s tým mal niečo urobiť, pretože inak to tiež poukazuje na tvoju inteligenciu ;) . Pretože na základe tvojho príspevku by som povedala, že ani tvoje argumentačné schopnosti príliš rozvinuté nie sú. Urážať druhého kto sa mi nepáči vie už aj 10 ročné dieťa na základnej škole. Ale čo ja viem možno to je tvoja krvná skupina. :)

  • Inga – prvé, čo poviem bude, že som rád, že nie všetci sa musia znížiť k osobným útokom a že píšeš inteligentne. Pointou toho, čo sa tu snažím vysvetliť, že pojmy ako “množstvo” používam preto, lebo je mi jasné, že nie všetky budú nekompetentné – ale myslím si, že ich bude veľa. Pohybujem sa medzi nimi, viem, ako to chodí na stredných školách, som v kontakte s učiteľmi. Takže nie, nevyvyšujem sa nad ostatných, ale štve ma, že tá škola nás učiť nenaučí. Áno, bude veľa takých, ktorí učiť pôjdu a hodení do vody budú super. A tomu sa veľmi teším a skladám pred nimi klobúk. Možno budem medzi nimi, možno nie. Stojím si však za tým, čo som napísal hore – z množstva z báb od nás budú naozaj nekompetentné, nevzdelané a neschopné učiteľky. Keď ideš robiť niečo, čo ťa nikto nenaučil, je vysoká šanca, že zlyháš – hlavne keď je to náročná činnosť ako napríklad učiť deti.

   To, čo označuješ ako “negatívny pohľad na budúce deti” je misinterpretácia. Ja mám deti veľmi rád (a možno sa budeš čudovať), ale aj oni mňa. Ja som tým výrokom chcel objasniť, že ak sa niečo nebude so vzdelávacím systémom robiť, s deťmi to pôjde dolu vodou. Áno, rodičia sú dôležitejší. Ale keď trávi dieťa x hodín každý deň s učiteľom, je to nezanedbateľné a ten čas by mal byť využitý v prospech toho dieťaťa. A mám pocit, že to tak často nie je – pokiaľ máme nejaké telo v triede, je to v poriadku. Často – nie vždy. Aby sme sa zase pochopili :)

   Na egocentrizmus sa mi už ani nechce reagovať, lebo stále opakujem to isté dookola. Ľudia nevidia v tom texte nadsádzku a iróniu, nechápu ho tak, ako by mali. Kika extrémne, u teba mám pocit, že vieš, čo chcem povedať, ale tiež si ten článok nie úplne pochopila. Tým neútočím, konštatujem.

   Kikin komentár chváliš tým, že “si to podporila argumentačnými tvrdeniami ako si to videla ty”. Ja mám pocit, že všetko podriadila osobnej nenávisti k autorovi, nie k obsahu článku. Okrem toho – nie je môj článok náhodou podpora argumentačnými tvrdeniami tak, ako to vidím ja? :)

   Hovoríš, že sa ti nepáči, keď niekto uráža. Kikin príspevok je myslím pekným príkladom ad hominem. Nejdem tu ale rečniť o tretích osobách viac, než treba.

   Je v poriadku, že nie každý článok pochopí, preto aj reagujem na tie komentáre. Je mi ľúto, že v tom vidíš prílišné zovšeobecnenie – nehádžem všetkých do jedného vreca, rozprávam o väčšine, ktorú poznám. Nerozprávam pekne, ale je to môj názor. Môžeš mať iný. Long story short – bez toho aby som chcel uraziť tvoju čitateľskú kompetenciu si myslím, že si tiež človek, ktorý článok nepochopil. Možno pomohlo toto dovysvetlenie, možno nie; každopádne je fajn keď niekto nepotrebuje nadávať, aby komunikoval :)

  • ďakujem za dobré pozorovanie, že sa do nikoho nenávažam ;) … Takže aby sme sa úplne nepochopili zle alebo na vysvetlenie: áno beriem to tak, že je to tvoj pohľad a nie nesnažím sa poukázať na to, že nemáš pravdu alebo ťa nejako na základe článku hodnotiť. Išlo mi skôr o to poukázať na interpretácie, ktoré tvoj článok môže vyžarovať. 30 ľudí a 30 chutí a 30 pochopení. Na ergo objasnenie vety o argumentácii Kiky napíšem asi toľko vypísala text ktorý interpretovala jej chápaním – to je argumentácia (nestrieľala naslepo) a v podstate by sa to práveže mohlo brať ako plus pre pisateľa tohto blogu nakoľko to dáva informáciu o štýle písania (niekedy zmena vety vie urobiť veľa) Ale to len k objasneniu môjho príspevku – tento váš spor nechávam na vás, nakoľko ani jedného z vás nepoznám a tiež sa do víru debát takéhoto typu nerada zapájam ako tretia strana :D (len musíš sám uznať, že niektoré narážky či reakcie na ňu /nemyslím konkrétne od teba/ sú riadne ostro zamerané proti nej a fakt akože tak všeobecne sexistické poznámky sú prejavom primitivizmu) A ak je to jedna z tvojich spolužiačiek tak potom sa jej nečudujem, že osobne nepatríš práve k jej favoritom. No a teraz takto áno súhlasím, že dieťa trávi veľký čas aj s učiteľom, sama som zástankyňou toho, že za výchovu je zodpovedný rovnako rodič ako aj učiteľ, ibaže viem sa na to pozrieť aj z druhej strany. Ako môžeme čakať od učiteľov individuálny prístup keď majú v triede 30 detí? To je nemožné, boli by tu deti uprednostňované, stredné pásmo a nakoniec deti, ktoré učiteľ nemá rád či ich dokonca ignoruje (čo je vlastne prípad reality lebo takto to skutočne aj funguje). V prvom rade je potrebné aby sa zmenil systém, pretože bez toho aj snahy individuálnych jednotlivcov budú viesť k ich vyhoreniu alebo zhorknutiu v rámci profesie. A čo sa týka platového ohodnotenia – hm takto viem, že by to mohlo byť aj lepšie, ale nájdi mi profesiu, v ktorej by to nemohlo byť lepšie. Je to otázka financovania, stavu školstva a ostatných aspektov do toho zasahujúcich. Ver mi ak by učitelia boli hodnotení od kvality a ich snahy, bolo by to iné (akože ten kreditový systém súčasnosti je dosť nahovno /pardón za vulgarizmus :D/) Ibaže na Slovensku získať adekvátne a férové finančné ohodnotenie je rozprávka pre naivných.
   Ešte na margo jednej veci ako sú tvoje spolužiačky a výučba na VŠ, počul si niekedy o pojme sebanaplňujúca predpoveď? Ak tomu aj skutočne veríš, niekedy je lepšie nechať si to pre seba. Skús sa vžiť do pocitov tvojich spolužiačiek ak by si to prečítali. Mohli by stratiť dôveru v seba či možno aj ilúzie (niekedy je to dobré ale v tomto prípade mám pocit že by to spôsobilo viac škody ako úžitku). Je to ako onálepkovanie, jeden človek toto povedal “určite to bude pravda, zmierim sa s tým, veď načo by som na sebe popracovala, keď aj tak viem kde skončím” Kdežto ak by to smerovalo k opaku k vyjadreniu viery, že ak na sebe popracujú ak sa zamerajú na svoje silné stránky, aby dokázali byť lepšími ľuďmi či lepšími učiteľkami, možno by sa o to pokúsili a tým by nenastala situácia akú si opísal. Proste odpísať ľudí je ľahké, vložiť v nich nádej je omnoho ťažšia a väčšia výzva. Ale zase chápem to ako ukážku dnešnej súčasnej doby, ktorá sa zameriava na nevýhody a slabé stránky. Ak nás toto učia je mi jasné, že väčšina to takto bude robiť a podľa toho sa aj riadiť. Len je to smutné, pretože takto sa zabíja nádej a iniciácia na zmenu. Bohužiaľ či nanešťastie slovenský vysokoškolský (niekde už stredoškolský) systém je nastavený na teoretické vzdelávanie nad praktickým, čo nás ako absolventov dostáva do pozícií v akých sme. Ale ja stále verím tomu, že ľudia sú kreatívny a inovatívny aby si s takými výzvami vedeli poradiť a uplatniť sa v rámci vlastnej profesie aj v praxi. Len niekedy by to vyžadovalo aby aj iní ľudia sa snažili v nich veriť.
   Toť môj pohľad :)

  • V zásade s tebou súhlasím. Nepísal som nič o nádeji, no ten “odpis” nemal byť samozrejme odpisom. Chcel som zdôrazniť a upozorniť na zlú situáciu, lebo taká je. Chápem, že keď si to prečíta niektorá z mojich spolužiačok, určite nadšené nebudú. Je to však môj názor, ktorý im nehovorím denne, no stojím si za ním. A myslím si, že to vedia. Ako s tým naložia, to je na nich. Určite mnoho z nich bude kreatívnych a super absolventiek, ktoré budú učiť špičkovo. Ale bude to menšina. Keď prídeš na hocktorú strednú školu, vidíš to tam.

   Ad Kika – rozumiem, ako si to myslela a o tretích osobách stačilo ;)

   K tomu, že 30 detí v triede atď. – s tým samozrejme súhlasím, individuálny prístup je utópia. No to ani nebolo veľmi niečím, čo by som chcel v článku rozoberať. Dalo by sa o tom napísať sto strán, no chcel som to držať stručné.

   Sebanaplňujúca predpoveď – viem, čo myslíš, a áno, mohol by som písať pozitívne. Možno aj budem. No vtedy by ten článok nemal to posolstvo, ktoré mať mal. Ja som v tom systéme tiež a tiež by som si mohol povedať že nemá význam niečo písať alebo sa tým vôbec zaoberať. Som však človek, ktorý má svoj názor a nebojím sa ho povedať. Kto so mnou nesúhlasí, tak to je v poriadku, ak by so mnou všetci súhlasili, asi by to bolo podozrivé :D

   Systém je zlý a toto je môj spôsob upozornenia na ten jav. Kto si myslí, že mi išlo o urážanie druhých, číta text povrchne. A ja píšem pre tých, čo čítať vedia ;)

 • vobec sa necudujem, ak ma autor pocit, ze mnohi jazyk, ktori maju neskor ucit, neovladaju (a to casto aj nas rodny), v Presove sa prijimaju studenti na tieto odbory bez prijimaciek, nemusim dalej rozvadzat, ako potom vyzera ta uroven. a ucitelia (mimochodom mnohi velmi kvalitni) sa potom mozu roztrhat a vysledky su aj tak priemerne. A preco bez prijimaciek? Aby mali koho ucit.

  • Hovoríš mi z duše. U nás niektorí na angličtine nevedia rozdiel medzi výslovnosťou w a v. A majú to učiť deti. A prijímačky už dávno netreba, aj tak sú kapacity niekoľkonásobne väčšie, ako dopyt.

 • este si zabudol skritizovat rodicov ziakov, a dielo bude uplne dokonane.
  no naco si ty isiel studovat ucitelstvo…

  • Pretože učiť chcem. Ale nie v takomto systéme.

   Je podľa teba lepšie keď niekto drží hubu a krok s nefungujúcim systémom a ide učiť, keď ho to nikto nenaučil, robí to za almužnu a naučí deti zlozvyky; alebo keď si niekto otvorí ústa a snaží sa niečo zmeniť?

  • A ako hovorí výstižne Jozin, mohla by si namiesto paľby primitívnych útokov na moju osobu reagovať na to, čo som ti odpovedal :)

 • Mam vystudovany rovnaky odbor ako Oliver a je pravdou, ze mnohe moje spoluziacky su velmi sikovne a ostali ucit, pretoze ich to bavi, a ja len dufam, ze aj bude. To sa vsak este robili prijimacky a nebol otvoreny rovnaky odbor v Kosiciach. Zrazu vzniklo mnoho miest, ale zaujemcov je stale menej. Niet sa potom co cudovat.

 • “Nejdem tu ale nadávať na väčšinu”
  cely tvoj blog je len nadavat na vacsinu.

  “Ani z donútenia, ani z neschopnosti – jednoducho kvôli tomu, že ho to baví.”
  ostatni studenti ucitelstva podla teba toto studuju, lebo ich k tomu donutili ich rodicia, alebo su neschopni studovat daco ine, a urcite ich to nebavi. zas si jediny svaty.

  “Nečakal som, že ma škola naučí učiť. Nečakal som kopec ďalších vecí a v zásade boli moje očakávania takmer totožné s realitou.”
  schopnosti na mudrovanie mas, ale zeby si si vybral skolu, od ktorej cakas, ze ti daco aj da, a ze ta daco aj nauci, trebars aj zahranicnu univerzitu, na to si neschopny. vedome si vyberies zlu skolu, no klobuk dolu nad takymto “inteligentnym”uvazovanim… jedine zeby si sa obetoval len aby si mohol potom na celu fakultu nakydat.

  cely tvoj blog je tak lacny a tak ubohy, nedava vobec nic konstruktivne.

  silne pochybujem, zeby na fakulte studovali len dvaja anglictinu ucitelstvo, urcite su ich desiatky v kombinacii s inym odborom.

  a daj to precitat svojim spoluziackam, mozno ich nebude ” srat, že su hádzane do jedneho vreca s debilmi”.

  “Kika, očividne si ten článok nepochopila :)”
  nepochopila, tento balast bez ladu a skladu pochopi tiez len clovek na rovnakej intelektualnej urovni aku mas ty.

  “Naše deti sprosté a nevychované budú, ak sa situácia v školstve nezmení.”
  si bezdetny, vies trt makovy o vychove deti, a ak sa myslis, ze za vychovu a spravanie deti zodpoveda skolstvo, tak si na velkom omyle, ale to ta nauci zivot, ked budes mat vlastne deti, zatial si to skolstvo idealizuj, ze coho vsetkeho by malo byt schopne.

  “Kika, čítanie s porozumením ti ide ťažšie, však?”
  oliver, najprv sa nauc pisat tak, aby ti bolo rozumiet, a potom tu mudruj. tolko protireceni v jednom texte som totiz uz davno necitala. ty si v tom trhol rekord.

  “Navyše som zdôraznil, že dôvodom nie je ich blbosť, ale systém. ”
  ten system si vobec nerozanalyzoval. mozes zacat. a bude dobre, ked sa pri tom vyhnes osobnym utokom na spoluziacky, ak si toho schopny.

  “Chválim sa tým, že som študent učiteľstva? Opäť nepochopené.”
  nechapes ty, jasne som citovala tvoju myslienku : “…LUDIA AKO JA”. a ty si co o sebe myslis, ze si najlepsi, najdokonalejsi, a vsetci ostatni okolo teba su debili a idioti. a so studiom ucitelstva to naozaj nema nic spolocne. ludi ako ty spaja jedna vlastnost – pycha.

  “útoky ad hominem ti moc nepomáhajú.” “A čo sa útokov ad hominem týka”
  ked budes vediet latinsky, potom si tu frajeruj a rob macha.

  “A čo sa útokov ad hominem týka, na tie reagovať nebudem, mám istú úroveň, pod ktorú nejdem.”
  esteze cely tvoj blog vobec neobsahuje ziadne ad hominem utoky na nikoho, od ucitelov pocnuc po spoluziacky konciac, lebo vyrazy ako debil ci idiot su argumenty par excellence.

  “alebo si len hlúpa. ”
  ani toto nie je ziadne z mnozstva tvojich protireceni a ani ziadny ad hominem utok, to je tiez argument a la oliver.

  “Príjemné, však?”
  kedze z tvojho blogu mi bolo jasne, aky mas pristup k ludom, tak necakam nic seriozne ci prijemne od teba.

  “kikuška”
  oliverko, my sme sa neskamaratili, ale kedze uz poznam tvoje “ad hominem” utoky, tak sa necudujem, ze mas aj taketo “argumenty”.

  “mohla by si namiesto paľby primitívnych útokov na moju osobu reagovať na to, čo som ti odpovedal :)”
  ja reagujem presne na to, co hovoris, a nemusi to byt iba mne urcene, ale asi ty nerozumies, co su tvoje vlastne citaty.

  “Ja mám pocit, že teba veľmi serie”
  serie – je tvoje oblubene slovo. som rada, ze nepojdes ucit, lebo toto pouzivat vo vztahu k mladezi je teda upadok skolstva.

  “že ťa Oliver hodil do jedného vreca ”
  ty proste mas obmedzenu slovnu zasobu,lebo tento vyraz si uz pouzil “že som hádzaný do vreca s debilmi, ktorí nič iné nevedia”

  “…s hlupaňami a naivnými dievčatkami.
  A serie ťa to právom. Vidím, ako reaguješ, právom medzi ne patríš..”

  ty proste len tak oplyvas argumentmi na obranu svojich hlbokych myslienok uvedenych v blogu, to vobec nie su osobne utoky (aby si rozumel, tak ti to musim napisat v tvojej reci – ad hominem utoky). a zas tvoje oblubene slovicko – SERIE. uroven tvojho vyjadrovania zodpoveda urovni tvojho rozmyslania. si este pubertak,musis vela kase popapat,kym dozrejes, ak vobec.

  “Navyše som zdôraznil, že dôvodom nie je ich blbosť, ale systém. ”

  to si zdoraznoval velmi zvlastnym sposobom, takto:

  1.” moje spolužiačky (všetky sa budú hrabať na doktoráty, lebo sa boja ísť do praxe) budú triasť strachom, čo s nimi bude (a z množstva z nich budú naozaj nekompetentné, nevzdelané a neschopné učiteľky – produkt celého tohto systému)”

  2. “vaše, naše deti budú učiť nekompetentní.”

  (chces povedat, ze ti nekompetentni vyucujuci su system???)

  3. “Budú ich učiť zlozvyky, lebo sami jazyk nevedia (true story). Budú ich týrať, aby ukojili svoje egá (tiež). Nebudú mať o ne záujem (detto). Vypestujú u nich odpor k vzdelaniu (aj to). A tak ďalej.”

  ak tu niekto dehonestuje, tak si to ty, dehonestujes pausalne vsetkych buducich ucitelov, a nemas ani sajnu o nich.

  4. “Potom samozrejme ide učiť len niekto, kto nič iné nevie a kto o tú prácu nemá najmenší záujem.”

  to je kde ta tvoja kritika akeho systemu???

  5. “Preto toľko blbcov ”

  kde je kritika systemu???

  6. “Veď väčšina učiteľov skutočne nevie, čo robí. Tých by som ani ja nezaplatil.”

  dehonestujes nielen buducich ucitelov ale aj sucasnych. pritom vacsinu z nich vobec nepoznas, a ani nikdy v zivote nespoznas. ale podla teba to je “system”.

  7. “som hádzaný do vreca s debilmi, ktorí nič iné nevedia a preto učia. ”

  hej, hej, vieme, ty kritizujes system, vobec nie ucitelov…

  8. “čo robím dobre”
  ty si jediny, co robi daco dobre, vsetci ostatni, ti debili, ti nesiahaju ani po clenok. vobec nie si pysny, a samochvala ti je vzdialena ako oko od mihalnice.

  9. “lebo sa asi od väčšiny učiteľov odlišujem.”
  tak dufam, lebo keby malo takkto rozmyslat vacsina ucitelov, tak zbohom…

  10. “baví ma to a som v tom dobrý. No a to ma predurčuje na to, aby som sa ním nestal ”
  ano, ano, my uz vieme, kedze si nam to zopakoval asi 10 krat, ze si v tom dobry, najlepsi, nikto na slovensku sa ti zo sucasnych ani buducich ucitelov nevyrovna, a to ta predurcuje k tomu, aby si ucitelstvo nerobil, lebo ta zavist od ostatnych ucitelov, to by oni neprezili, taky skvost v skole, ako by si bol ty.

  11. “Do pléna položím len jednu jednoduchú otázku: kto, keď nie ľudia ako ja bude učiť deti?”

  ja ti ti aj poviem jednoducho – ludia, ktorych ucenie bavi. ktori sa v tom nasli. pre ktorych je to take lakadlo a zmysel zivota, ze budu ucit aj napriek slabemu mzdovemu ohodnoteniu. ktori obetuju svoj materialny status kvoli detom, kvoli vztahu k tomu, ze tym detom daco odovzdaju, nehladiac na to, ze to nie je dobre ohodnotene. proste ludia, ktori su pravym opakom teba, cloveka, ktory rozmysla vylucne vypocitavo, a ktory taketo vypocitave, sebecke, arogantne, zmyslanie povazuje za obdivuhodne a svetaborne.

  a este ti vysvetlim, ze ty o systeme nemas ani paru,lebo si sa nevyjadril ani k ministerstvu, ani ku vztahu medzi zriadovatelom skoly a riaditelom a radou skoly, ani k zakonodarstvu a centralizacii skolstva, ani si to neporovnal s inymi systemami vzdelavania v inych statoch, ty si cely system zuzil na ucitelov a spoluziacky, a ich si obvinil, skritizoval, nakydal, znevazil, kolko sa do nich voslo. to je tak ubohe…humus, cely blog.

  • Páči sa mi, ako ty mne hovoríš, čo si myslím. Mňa k tomu už očividne netreba :) Tiež je zaujímavé, ako berieš Pepsove slová a vkladáš mi ich do úsť. Nemáš ani toľko pozornosti, aby si odlíšila dvoch ľudí. Ako potom môžem čakať, že budeš inteligentne reagovať na nejaký článok?

   Mňa zaujíma len jedno – ako si stihla prečítať celý môj blog a zhodnotiť, že je lacný a úbohý. A keď si myslíš, že taký je, tak prečo ho čítaš? Prečo nejdeš niekde inde? Alebo si ho ani nečítala, ale znovu spravila unáhlený záver?

   Diskusia s tebou očividne nikam nevedie, lebo nie je diskusiou. Nereaguješ na moje myšlienky a/alebo argumenty, píšeš len aký som úbohý, sprostý, ako nič neviem a čo si myslím. Opakuješ to isté dookola a vôbec nechápeš, čo sa ti snažím vysvetliť.

   Výrokmi ako “ty si jediny, co robi daco dobre, vsetci ostatni, ti debili, ti nesiahaju ani po clenok.” mi vkladáš slová do úst, fabuluješ a prekrúcaš, čo som napísal. Sú to zúfalé pokusy o útok a jediné, čo ma teší je, že naštvatý tu nie som ja, ale teba tu ide vystrieť.

   Vlastnou úrovňou vyjadrovania podrývaš vlastnú autoritu tým, že mne vyčítaš spôsob vyjadrovania, ale sama komunikuješ na úrovni prízemných urážok. To vie každý. Racionálne reagovať je iná liga.

   Najzaujímavejšie je, že podľa všetkého ma presne poznáš, vieš, čo si myslím, aké mám vzdelanie, čo poznám a čo nie. Človek, čo toto robí, nemá u ľudí žiadnu, žiadnu dôveru.

   Nemá význam v tomto s tebou pokračovať, a teda ti prajem veľa šťastia na iných blogoch a zostávam nepochopený. :)

  • dalsia ukazka ad hominem utoku, muzi s nizkym iq poznaju len jeden druh “argumentov” – sexizmus. dalsia tvoja kritika systemu vzdelavania bude spocivat v tom, ze ma posles do kuchyne. mas byt naozaj na co hrdy, taky vecny prispevok nedokaze len tak hocikto.

 • Kika je asi feministka :-D
  Ja mam vystudovane ucitelstvo AJ + pedagogika a myslim si ze prave vdaka pedagogike mam pomerne siroky prehlad o skolstve a o tom co sa tu deje. Suhlasim s autorom clanku, hoci ostre slova si mohol odlozit..aj ked ano..rozumiem volbe expresivnych vyrazov ked maju zvyraznit zamyslany obsah komunikovanej informacie. je to taka hyperbola. ci?
  o tom aka je kvalita studentov ucitelstva hovorit zmysel nema, pretoze system (ako vsetci vieme) je taky aky je. ale aby som sa dostal spat k tomu co som chcel povedat.. na prijimackach na VS odbor ucitelstvo AJ v kombinacii opravujem cca 1/3 testov. ake su vysledky? testy musia pisat ti, ktori na maturitnej skuske dosiahli menej..MENEJ ako 65{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} z internej casti. chcete vediet ake su ich vysledky? nie je nic vynimocne ak z 300 bodov niekto dosiahne 50 bodov.castejsi je jav ak dosiahni nieco cez 100..vynimocne cez 200. a teraz sa vyjadri Kika..takito ludia si trufnu ist na primacky..ako sa vobec taky clovek opovazi podat si prihlasku na dany odbor??? samozrejme za vecsinu takych neprijmu..chvala panu bohu!!! teraz odbocim: na pedagogike ma ucil tipek..velky vyskumnik ktoreho menovat nebudem..clovek ktory mal neuveritelne mnozstvo publikovanych studii..o skolstve..komparativne studie o tom ako sme na tom my a ako zahranicie..a tento clovek nie raz spomenul cca toto: ´tolkokrat som pisal ministrom skolstva, aj som s nimi osobne jednal aby take zakony a reformy nerobili. aby nas (odbornikov, (naozajstnych odbornikov)) nechali vypracovat pripomienky a mozne riesenia. ani raz nepocuvli´ a teraz sa vyjadri k tomu ty mudrlantka. k tomu, ako kompetentni zjavne cielene rozkladaju tuto spolocnost..skolstvo..a jeho produkt – vzdelanost, ktora je absolutnym imperativom kazdej fucgujucej spolocnosti. robia to tak, aby bola spolocnost nie vzdelana, ale aby bola individualisticka, egoisticka, uspokojujuca svoje aktualne potreby..hltajuca samu seba. vies, to je ako párty (dajme tomu ze koncept párty v tomto priklade reprezentuje volnost, opak osobnej discipliny). mozes byt na party celu noc..alebo aj dva dni v kuse. ale nie cely zivot. oni tvoria spolocnost, ktora bude chcet party dnes, zajtra i pozajtra..aj o mesiac a stale. ale nieco take sa neda udrzat.

  • tvoja poznamka o mojom udajnom feminizme svedci o tom, ze si sovinista.
   chces odo mna aby som sa vyjadrila, k tomu, preco si nejaki slabi studenti trufnu ist na prijimacky z anglictiny? a co ja som ich zakonny zastupca ci co? tvoj prispevok je vecny lebo vychadza z faktov, ja voci nemu nemam vyhrady, takto to ma byt, a nie ta znoska pausalnych utokov bez faktov od olivera alias pepsodonta alias atd….
   len zase to nie je kritika systemu, naoapk, este hovoris, ze fakulta takychto slabych ziakov nezoberie. tak kde je potom problem?
   ty hovoris o jednej fakulte, oliver o inej, a vraj to ma byt o systeme…neviem, co tym chces povedat…preco by nemohli vsetci studenti absolvovat prijimacky? ved je logicke, normalne a prirodzene, ze mnohi neuspeju. a co ma byt? nemaju si trufnut, maju sa vopred vzdat, maju si neverit, nemaju bojovat? lebo nejaky pista sa z nich bude posmievat, ze ich vyhodili z prijimaciek?
   a dasli tvoj bod o pripomienkach k zakonom – tak to je trefa do cierneho. presne toto je vecna kritika systemu. lebo nie spoluziacky su system, ale prave neochota ministerstva akceptovat stanoviska odbornej – ucitelskej verejnosti, mimo ineho. je toho vela, co sa dalo napisat ohladne pricin nie velmi fungujuceho systemu,, ktory mozno produkuje aj nie velmi schopnych ucitelov, mimo ineho. no a o tom mal tiez pisat oliver, ak teda temou jeho blogu mala byt kritika systemu, a nie vlastnych spoluziacok. ale on je tiez obetou a produktom toho systemu, tak co sa da cakat…

 • ospravedlnujem sa za tu feministku. tvoja oponujuca reakcia na cokolvek co oliver napisal a najme na cokolvek co sa tykalo spoluziaciek k tomu smerovala. samozrejme ze jeho opisovanie ich schopnosti atd..boli dehonestujuce..pritom vsak opat, mohlo ist o hyperbolu prip. vulgarizaciu aby vyrazne upozornil na urcity ´vacsinovy´problem, kedze vacsina jeho spoluziaciek su zenske pohlavie. takze slovo feministka beriem spat, malo to byt akesy vyjadrenie pocitov zo sposobu akym si reagovala.
  samozrejme ze nie si zakonny zastupca a vo veku hlasenia sa na VS uz prevazna vacsina uchadzacov je vo veku 18 rokov. to protircenie, ze sa uchadzaju slabi a predsa ich nezoberu..beriem. ano, tych najslabsich nezoberu, ako som pisal, chvala panu bohu. to su ti ktori v testoch dosiahnu15-20{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64}. pre ferovost diskusie treba zdoraznit, ze plny pocet – 300b ziskavaju vsetci s certifikatmi + maturitou z AJ nad 65{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64}. ok, tych je 60{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64}. takze 40{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} prijatych uchadzacov su studenti, ktori dosiahli na maturite menej ako 65{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64}..nevieme teda ci ma 65{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64},50{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} alebo len 40{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64}. neviem ani ako to funguje dnes, ale ak by som na maturite dosiahol ja pod 35{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} ci kolkto to v tom case bolo, nezmaturoval by som. za predpokladu ze ti s najhorsimi vysledkami testu nebudu prijati (predpokladajme ze su to ti co mali na maturite 35-45{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64})..budu prijati ti, co na maturite dosiahli 45-65{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64}.
  rozhodne sa z nikoho neposmievam. ak to tak vyznelo, nemalo a ospravedlnujem sa vsetkym dotknutym. takisto nikomu neberiem pravo na to aby vyskusal uchadzat sa o studium. nerad zachadzam do osobnych zalezitosti nakolko su vysoko subjektivne a nemaju vo vacsine pripadov vysoku vypovednu hodnotu..tu jeden priklad vsak uvediem:
  maturoval som z biologie a z matematiky..oba predmety mi isli a vynikal som z nich i medzi tymi najlepsimi v rocniku. preto som sa rozhodol pre studium matematiky a biologie. mal som na to pravo, uchadzal som sa, prijali ma. po velmi kratkom obdobi som toto studium ukoncil, nakolko som nan nemal. mozno ani nie tak po kognitivnej stranke ako po stranke seba- discipliny. jasne som si vyhodnotil ze na to, aby som uspesne ukoncili dane studium, by som musel vynalozit nepredstavitelne mnozstvo energie ako i kognitivnych kapacit. uz to nebola stredoskolska matematika a biologia. na stredoskolskej urovni som exceloval, na vysokoskolskej uz nie. sam som zhodnotil svoje shopnosti a moznosti, a odisiel som zo studia.
  urcite je vsetkym zname, ako je to na technickych smeroch, ake sa tam robia sita a aky je pomer medzi prijatymi a konciacimi. prijmu ´vsetkych´ ale ukoncit nechaju len tych, ktori naozaj preukazu ze na to maju.
  preco sa na humanitne smery (mozno az na vynimku prava..pripadne nijekeho ineho odboru) prijmu opat ´vsetci´ (ok, nie vsetci, ti najhorsi ako som uvadzal vyssie sa nedostanu) ale takmer vsetci aj ukoncia? to su naozaj vsetci tak dobri, schopni a kompetentni? v com su technicke smery, medicina ine, nez humanitme smery? – myslim ze asi tuto ideu chcel Oliver vyjadrit a v tom s nim suhlasim. je vsak zhoda okolnosti, nahoda, ze zrovna v jeho odbore je prevazna vacsina studujucich osob zenskeho pohlavia a tak sa to zgeneralizovalo – nevhodnym sposobom – ze tie spoluziacki su neschopne atd. zrejme by diskusia vyznela inak ak by sme sa baviii o studiu ekonomiky (ci ekonomie? – nevie, nevyznam sa a priznavam si to), kde su pocty v zmysle pohlavia zrejme viac vyrovnane.

  zrejme mozno odbacam od temy. nebudem preto dalej pokracovat..aby to nedavalo priestor citatelovi mysliet si, ze sa stazujem na vsetko, na vsetkych, a ze niesom konstruktivny. este vsak dodam jeden podnet.

  pracoval som na studii v ktorej som sa zaoberal gymnaziami a poctom ziakov studujucich na gymnaziach. gausova krivka jasne definuje rozdelenie beznej populacie. toto je systemova zalezitost: ak je v populacnom rocniku 5, max 7{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} tych najlepsich, najinteligentnejsich a najvhodnesjich, preco nase gymnazia prijimaju 15-25{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} populacneho rocnika??? ak je v populacnom rocniku 5-7{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} najlepsich, najvhodnesjsich na ziskanie vysokoskolskeho vzdelania, preco chrlime take obrovske pocty? toto je snaha o vytvorenie znalostnej ekonomiky? potrebujeme vytvorit u ludi pridanu hodnotu, tak ju dosiahneme znizenim kriterii a udelovanim titulov rad za radom? ak je takto nastaveny system, je zrejme a nutne (ak na VS nie je 5-7{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} nalepsich ale 25{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} najlepsich) ze 17-20{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} bude slabych a pod priemerom voci tym 5-7{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} naozaj najlepsich.
  protiargument moze byt, ze kto a kedy definoval, ze VS vzdelanie moze ziskat iba 5-7{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} (na zaklade gausovej krivky). samozrejme, beriem tento protiargument. zrejme na to nie su ziadne stanovy. avsak ak najvyssie mozne vzdelanie naozaj ziska tych 20{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} populacneho rocnika, pripadne ak sa to bude tlacit do este vyssich percent, ako sa to prejavy na realnom vyzname VS vzdelania ak ho bude mat 20-30{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} populacneho rocnika? zacne byt ziskavanie PhD, ci docentur a profesur tym, cim bola VS kedysi?

  musim este podotknut, ze suhlasim s Kikou – skola je sice institucia poskytujuca vychovu a vzdelavanie, avsak rozhodujucim elementom su rodicia. ak zlyhava vychova a tvorba hodnotoveho systemu, navykov..atd v rodine, skola to z principu nemoze vykompenzovat. ak su v rodine 2 rodicia na 1-2-3 ci 5 deti, je to ine ako 1 ucitel na 15-20-25 ci 30 deti. skola zo svojej podstaty nemoze mat kapacitu na ´vychovavanie´. moze vychovu doladovat, dopilovat, po anglicky by som povedal: to tune the child´s behavior..ale nemoze mu vychovu od zakladov davat.

  • Prosím veľmi pekne prosím :D nepodceňujte humanitné obory – resp. nehádžte všetky do jedného vreca (áno uznávam, že väčšina škôl to má jednoduché, ale existujú aj odbory a školy, ktoré sú prísne aj pri prijímaní uchádzačov aj pri ich vzdelávaní a skúšaní a naozaj ako absolventku humanitného odboru, ktorá sa na svojom titule namakala (nie preto žeby som bola hlúpa ale skôr preto že naša katedra mala skutočne veľké nároky) ma hnevá ak som radená k tým ostatným absolventom ktorí sa na štátnice mali učiť 30 strán, niekedy by som s nimi menila niekedy nie :D )- v podstate aby som to vysvetlila, už pomaly aj technické odbory nechávajú prejsť všetkých svojich študentov, ktorých prijmú, vysoká škola je v dnešnej dobe úplne o inom ako bola kedysi. Raz som si písala s jedným Nemcom, ktorý bol zhrozený z nášho počtu vysokoškolsky vzdelaných ľudí, nakoľko u nich vôbec ak 50{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} má maturitu. Tu sa človek bez maturity ani nepohne. A načo to je? Aby sme na pár rokov umelo udržovali nezamestnanosť v nižších číslach? Alebo aby sme umelo produkovali ľudí s vyšším vzdelaním? Veď to je na smiech a na plač zároveň. Ak spolužiačka ktorá na gymnáziu ledva prechádzala zrazu študuje na Dubnickom technologickom inštitúte so samými A tak načo to je? Som zástanca toho, že známky zo strednej sú subjektívne podľa určenia náročnosti strednej školy a preto by sa skôr mali robiť pohovory a že každý by mal mať šancu vyskúšať si dostať sa na školu, ale zas by sa mohlo zamyslieť či potrebujeme toľko škôl, toľko odborov, keď mladí majú aj tak problém nájsť si vôbec uplatnenie v obore.

 • Oliver, s jedným postrehom v tvojom článku súhlasím – rušenie učiteľských kombinácií ako reakcia na trh bude mať svoje následky.
  Zvyšok je skôr o masturbácii ega.. Okrem toho, že tvoja “ilustračná foto” využíva latentný sexizmus na pripútanie pozornosti, plní svoju funkciu dokonale. Ilustruje tvoj postoj k “učiteľke” ako k hlúpej žene, ktorá ak nemá rozopnutú blúzku a nehrá v nejakých študentských fantazy, tak je len príkladom lúzra súčasnej spoločnosti. Myslím si, že príliš skoro prijímaš (nereflektovane), obraz neschopných učiteliek, ktoré učia, chudery, len preto, že na nič “lepšie” (copywriter, editor???) nemajú. Tým vlastne reprodukuješ sociálne podhodnotenie tejto profesie….
  Po ukončení doktorátu z filozofie (ktorý som si robila preto, že predstava vyučovať filozofiu, diskutovať s tými, ktorí majú o tento luxus ešte záujem, bola pre mňa dôležitejšia, než má dať/dal) som nastúpila ako učiteľka na ZŠ. A tiež som sa musela vyrovnávať s pocitom nedocenenia (ekonomického aj spoločenského). Ale po roku by som si nedovolila ukázať na jedinú kolegyňu alebo kolegu ako na neschopného, nekompetentného.
  To, že sú detiská naše drzé, nepozdravia, neprejavujú rešpekt, nemajú pomôcky, nerobia si úlohy a sú pripravené bojovať za svoju vec, ak od nich očakávaš viac, než len odsedieť si na hodine svoj trest, nespôsobuje nekompetentnosť učiteliek. Ale skôr nedostatok času rodičov v nepriamej úmere k ich očakávaniam.
  Učiteľka potom, ako triedny nepriateľ, musí obhajovať opodstatnenosť svojich metód, kritérií hodnotenia atď. Namiesto toho, aby detiská učili, že nepôjde všetko samo od seba, ale je potrebné vynaložiť najskôr nejaké úsilie, až potom hľadať PRÍČINU v niekom inom (učiteľka, docentka, asistentka, profesorka).
  Mám pocit, že tento detský neduh si si preniesol až k obhajobám titulu. A záverečným venovaním len ťažko “vyrovnáš” obviňovanie fakulty, katedry, vyučujúcich, systému z vlastnej frustrácie – voliť medzi “povolaním” a “zabezpečením”. Zvoliť zabezpečenie nie je nič opovrhnutia hodné, ale prezentovať to s takým pátosom považujem za nevkusné. Samozrejme, je to Tvoj blog, no možno Ťa zaujímajú aj názory tých, ktorí si článok prečítajú.
  Tvoje spolužiačky majú možno viac odvahy ako Ty. A možno aj uvažujú racionálnejšie. Pretože s PhD., hoc aj z lingvistiky, budú mať o niečo vyšší plat ako s Mgr. titulom. A budú mať štyri roky na to, aby prehodnotili svoje učiteľské plány, naučili sa ako učiť počas PhD. štúdia, ako písať a robiť výskum.
  No a nám, rodičom alebo budúcim kolegom, neostáva nič iné, než dúfať, že sa Ti po tých štyroch rokoch vyrovnajú a získajú si pozornosť žiakov aj bez rozopnutej blúzky. A možno to zvládnu aj bez sexizmu!

  Máš pravdu, že na fakulte Ti nikto nedá na tanieri návod, ako máš učiť. Ale nehovor mi, že medzi tými ľuďmi nenájdeš učiteľské osobnosti, ktorých štýl by Ti vyhovoval, a ktorý by si chcel uplatniť. Chce to len trošku rešpektu a ochoty sa učiť…aj neskôr v praxi.

  • Mich, použitie fotky som už zdôvodňoval x-krát a spravím to znovu. Hovoríš ako niekto, kto presne vie, prečo som ju tam dal. Pokiaľ to nevieš, nič netvrď, lebo to len podrýva tvoju vlastnú kredibilitu. Tá fotka je tam len preto, lebo chcem osloviť čo najviac svojich rovesníkov. A tí zareagujú skôr na takútu fotku, ako na fotku prázdnej triedy. Utilitarizmus. Ak by som tam dal muža, tiež je to sexistické. Môj postoj k učiteľkám prosím nehodnoť na základe fotky, ktorú som k článku dal – absolútne z nej nevyplýva.

   Masturbácia ega – pokojne ten článok môžeš tak vnímať, nebudeš ani prvá ani posledná. Za každým tvrdením si stojím, je to môj názor. Samozrejme ma zaujíma aj ten tvoj, preto ti ďakujem za čas, ktorý si venovala komentovaniu. Väčšina ľudí, ktorí spravia záver, že mi ide o masturbáciu ega, o opaku nepresvedčím nijako. Takže poviem len toľko, že sa pozerám na svet realisticky, nemám tendenciu sa podceňovať a to, čo som napísal, som myslel presne tak, ako som to napísal. Netreba čítať medzi riadkami, lebo potom nevyhnutne ten text vytvára pocit namyslenosti. Keby si ma poznala, zistíš, že som skôr pravý opak – som rovnaké ak nie väčšie lajno ako väčšina ostatných ;)

   To, čo hovoríš o drzých deťoch atď, s tým plne súhlasím. Ani zďaleka celú vinu nedávam učiteľkám, to by bolo choré. Článok však nebol o rodičoch.

   K tej nekompetencii – viac ľudí chápe článok tak, že tu odsudzujem ľudí dopredu. Ja hovorím len toľko, že zo systému, ktorí nič nikoho nenaučí, vzíde veľa nekompetentných. Poznám množstvo skvelých učiteľov a áno, určite si veľa ľudí nájde spôsob, ako učiť. (Učím aj ja a žiaci sa nesťažujú, skôr naopak – a určite mám svoje vzory, tak ako si povedala. Veľmi jasne vytýčené dokonca.)

   Nad nikoho sa nevyvyšujem. Ak si to niekto na základe článku myslí, nepochopil ho. Ja však nepotrebujem nikomu nič dokazovať. Netvrdím, že som jediný dobrý alebo že som lepší od ostatných. Ale nebudem si sypať popol na hlavu, keď viem, že to, čo robím, robím dobre. Polovica nenávistných reakcií je podľa mňa závisť, že si to niekto dokáže priznať, polovica nepochopenie toho, čo som napísal. Toto možno opäť znie ako vyvyšovanie sa, ale nech. Ja razím filozofiu, že text sa má čítať presne tak, ako je napísaný.

   Inak – máš pocit, že som niekoho obvinil neprávom? Že všetky tie baby z fakúlt budú super učiteľky? Že na fakulte nás veľa naučia? Čo konkrétne sa ti zdá ako scestné tvrdenie?

   A k tomu pátosu – ten k článku patrí ;) Je to blogový článok s dávkou irónie, pátosu a mierneho nasratia. Presne taký som ho chcel. Urazím tým množstvo ľudí, to je pravda. Tí môžu čítať blogy, ktoré sa im páčia :)

 • Gratulujem.

  Pokial ma clanok daleko viac komentarov, ako samotneho obsahu, moze si autor spokojne povedat

  Misia splnena

  • Klamal by som, keby som tvrdil, že som si povedal práve toto. Keď sa pozrieš na zvyšok blogu, zistíš, že keby som písal pre komentáre, tak ho nikdy ani nezaložím :D

   Ale áno, teší ma, že článok vyvolal diskusiu. Je to dôležitá téma.

 • podla mna si iba hipster a urazene dieta. z toho co si napisal mi prides ako niekto kto sa chce neskutocne realizovat a dokazovat aky je super … pricom sam nejak nevykazuje nic. vidim same – ja chcem, podla mna, vsetci mi v tom brania, system je nanic. nic ine iba fnukanie.

  ked si presvedceny o svojich schopnostiach a naozaj chces robit to co chces .. tak na sebe pekne zamakaj, zozen ludi co budu mat podobne zameranie a zmyslanie a zalozte si strednu skolu .. alebo vysoku .. alebo firmu na dovzdelavanie ludi/deti. zacni nieco robit a ukaz vysledok svojej prace!
  nie ze by som chcel hadzat jazykovedcov/lieterarnikov a inych ludi do vreca “nepotrebnych oborov” ale uvedom si ze ludia platia iba za to co nutne potrebuju .. a ak to netreba .. tak na to kaslu – ved nejak uz bude.

  chces nieco zmenit … zacni so sebou a chod prikladom. bojuj proti neuspechom. ak sa na to necitis tak stracas moralne pravo na tento system nadavat … lebo ho niejak nezlepsujes.

  • anon, ja nikomu nepotrebujem nič dokazovať. Už nejdem opakovať to, čo som vysvetlil v predošlých komentároch, lebo to sem píšem každý deň. Článok pôsobí ako výlev namyslenca na tých, ktorí to od začiatku vnímajú cez kód, “fňukania”. Potom to do tej schémy samozrejme zapadne. Netreba čítať medzi riadkami. Systém obmedzujúci je, realizovať sa som schopný a urazený rozhodne nie som. Len ma serie, že si ľudia nevážia učiteľov. A čítať nie je len čítať text, ale aj v ňom pochopiť iróniu/nadsádzku. Takže môj článok sa dá vnímať viacerými spôsobmi, ten tvoj je jedným z nich. Pri väčšine ľudí je skôr otázkou, nakoľko si nechajú vysvetliť, ako som to vlastne myslel.

   Inak opäť mi nedá podotknúť, že vyjadrením ako “iba hipster a urazene dieta” reaguješ na osobu autora a nie na obsah článku, čo tvojim tvrdeniam veľmi na kredibilite nepridá, lebo stáčaš tému z merita veci na ad hominem.

   To, čo tvrdíš – že nič nerobím a žiadne výsledky nedokazujem – hovoríš, ako keby si ma poznal. O čom nevieš, nehovor. Nevieš, aké výsledky vykazujem, takže predpoklad, že žiadne, nie je založený na vôbec ničom reálnom.

   S tým založením vlastnej iniciatívy – to je dobrý nápad, to sa musí nechať. Ale nesúhlasím s tým, že “nemám morálne právo” na niečo nadávať, keď to je zlé. Či sa do toho zapojím alebo nie, nie je relevantné. A keby bolo, tento článok vyvolal diskusiu. To je moje zapojenie sa. To je môj boj proti neúspechom. Otvoriť si hubu a povedať narovinu, čo si myslím.

 • to co robis alebo nerobis dokazujes v tom clanku. nikto tu neriesi ci pomahas detom v indii alebo branis komare. ide len a len o to o com pises v clanku.
  z kade beries dojem ze ludia si nevazia ucitelov? ty si ich nevazis? ked chces niekoho ineho ociernit tak nanho ukaz prstom a prezentuj dokaz. to je ako vraviet ze americania su tlsty ludia, japonci makuju od rana do vecera a ine stereotypy.

  hipster a urazene dieta je moje hodnotenie autora na zaklade tohto clanku. ako keby som povedal ze fico je blb a kradne ale nejdem volit a nic nezmenim ved mam iba jeden hlas … tak naco.

  tvoj clanok neobsahoval ziadne informacie o tom co robis aby sa situacia zmenila .. mas len ideo ze chces nieco zmenit, alebo chces aby sa nieco zmenilo a potom tou cestou pojdes … a vsetci ti dehonestuju tvoje rozhodnutie za ktore sa nechces hanbit …

  na zaver maly priklad: kedy si vezmem hypo – tak preco nadavam na vysku uroku? keby som si hypo nezobral tak ma urok netankuje. je to tak lahke. ked nie si sucastou riesenia .. tak si sucastou problemu.

 • Ty si tu riešil to, čo robim alebo nerobim (“…mi prides ako niekto kto sa chce neskutocne realizovat a dokazovat aky je super … pricom sam nejak nevykazuje nic.”) V tomto si teda protirečíš.

  Nerozlišuješ medzi faktom, dôkazom a názorom. Môj článok ani nemal obsahovať informácie, čo zmeniť.

  Článok chápeš ako očierňovanie, pričom o to vôbec nešlo. Je zaujímavé sledovať, ako mi ľudia vyčítajú, že niekoho hodnotím, ale pritom robia oni presne to isté. Ten článok má nejakú myšlienku, od ktorej všetci odvedú pozornosť na moju osobu. To je podľa mňa detinské.

  Tí “všetci”, ktorí mi to rozhodnutie hodnotia – poznáš ich? Myslíš tých troch, čo tu so mnou nesúhlasia na blogu? Opäť nepodložené tvrdenie. Ale mne nepodložené tvrdenia vyčítať je v poriadku. Máš dvojitý meter.

  A na výrok “ked nie si sucastou riesenia .. tak si sucastou problemu.” je už reagovať úplne zbytočné.

  Ak jedinou pointou tvojich komentárov je hodnotiť ma a vyčítať mi tým, že niekoho hodnotím, tak myslím, že v tom nemá význam pokračovať :)

 • prosim …. povedz mi o com bol ten clanok/blog … lebo okrem protireceniu, nejasnostiam a “zhadzovaniu” ludi (spoluziacky, byt “kancelarska krysa” …) asi seriozne netusim co si chcel povedat. mas dojem ze ako obsolvent zo skoly mas dostat vysoku poziciu kde ti daju 2k v cistom + vlecku plnu bonusov? preto som sa pytal o co ti ide a co si uz v zivote dokazal ze ucitelom s najvecsou pravdepodobnostou nebudes kvoli peniazom. nic ine tam nevidim iba peniaze a vlastne ego …. teda okrem toho ze podla teba je byt ucitelom slepa ulicka.

  na to ako sa stavias k reakciam ludi co tu pisu bud nevidis na koniec svojho nosa … alebo mas dojem ze tvoja dokonalost je nekonecna a partis k zastupu sasov co sa nedokazu uplatnit na trhu prace pricom ich riesenia su dokonale a vytrhnu spolocnost z upadku (ale to uz je na inu temu)

  ak mas dojem ze vsetci otacaju clanok proti tebe a vycitaju ti stale nieco … bude to asi preto ze ten clanok tak znie = napisal si ho tak pricom ty mas v hlave inu verziu ktoru si tu nanestastie nepublikoval

 • Kamo, super clanok, plne ta chapem a podporujem. Len som zacal citam komenty, hned som aj prestal, lebo slovensky oblubeny sport je hejtovat v komentaroch :) tak ti napisem len toto, clanok zdielam, drzim palce! m

  • Dobre si spravil, nič plodného sa v tých diskusiách neriešilo :P Som rád, že sa článok páčil a ďakujem za feedback :)

 • Súhlasím, tlieskam !! Kde inde má začať revolúcia v školstve, ak nie na pedagogických fakultách ?

 • Oliver – ak je tento clanok ironia .. tak prosim nechod robit ucitela lebo moje dieta nie ze nic nenaucis … ale naucis ho nechapat veci

  Miso – hladam pointu clanku/blogu … nejak som ju nenasiel v tom texte a dufal som ze zistim “co chcel autor povedat” lebo nejak nevidim slova medzi riadkami

  marlborka – menit veci maju ludia co poznaju “problem” a uz hodnu dobu v tom systeme pracuju. to je ako keby som ja zacal vraviet ze IPv4 IPcky uz nie su tak neucme deti ratat subneting v nich ale vyucujem iba IPv6. pride mi to ako pristup cerstveho absolventa do zabehnutej firmy co zrazu zacne menit kazdy proces lebo podla neho niektore nie su spravne/su zbytocne a mozme ich preskocit. alebo lepsi priklad …. ktoremu chirugovi sa hodis pod skalpel aby na tebe vyskusal novu revolucnu metodu – “staremu” alebo niekoho kto prave skoncil skolu?

  • Som z ucitelskej rodiny, vyrastala som od malicka v tomto prostredi. Viem o com hovorim. Uci sa neefektivne, na nic nie su peniaze, ziadna motivacia ani u ziaka, ani u ucitela. Tento ” “problem” ” sa tyka nas vsetkych, nas, nasich deti aj generacii po nas.

 • Veľmi zaujímavý a podnetný článok. Pridávam sa k predpokladám doteraz taktne mlčiacej väčšine, ktorá s článkom sympatizuje (-usudzujem podľa rýchlosti šírenia sociálnymi sieťami). Sympatizuje na úrovni poukazujúcej na droliace sa kamene na okraji útesu, nad ktorým školstvo stojí. A keďže je evidentné, že autor od začiatku kladie za cieľ blogu svoj pohľad na vec (ktorý je samozrejme subjektívny), možno konštatovať, že svoj cieľ splnil. Preto z princípu hľadať v ňom niečo iné je odveci.

  A teraz trochu ľudskejšie :D. Chystám sa na učiteľstvo kombinácia matematika-fyzika, po dvoch rokoch snaženia o štúdium “vedeckej” fyziky. Učiteľstvo beriem ako svoje poslanie, ktoré sa vo mne formovalo roky. Veľmi sa teším, že mu dám príležitosť. Aj keď pravdepodobne v zahraničí. Áno, aj mňa, žiaľ, odrádza finančná stránka veci. A hoci “správni zapálení učitelia” predsa podľa mienky verejnosti nemôžu dbať na taký detail, skúste si s tým platom 500€ v hrubom vybaviť hypotéku na byt. Teraz naozaj nežartujem, nemáte šancu.

  Rozumiem autorovej mienke o niektorých svojich spolužiačkách. Na osemročnom gymnáziu som za 6 rokov mala cez 65 rôznych učiteľov. Fyzicky vyše 65 jedincov. Každý bol jedinečný, ale určité archetypy sa dali rozpoznať. Neuverili by ste, že ma učila jedna neskutočne inteligentná, PhD, vzdelaná slovenčinárka s obrovským rozhľadom. Jediný problémom bolo, že bola skoro 100{52da1d4d731e8718dc0b0c42adf89ac6c8108ddb8fc56a336422b535a3aefe64} introvertka. Introvercia nie je choroba, avšak je to jeden z typov povahy, čo vo školstve v tejto skoro čistej verzii nemá čo hľadať-pre svoje vlastné dobro. Naša slovenčinárka to po roku s nervami v kýbli, našťastie zabalila. Prečo? Lebo ako skoro čistému introvertovi jej naskakovala husia koža, keď sa jej niekto prišiel ku katedre niečo opýtať. Je to až neuveriteľné, ale mala panický strach z komunikácie so žiakmi. Zo zvyšných povedzme 64 nás vydržalo učiť viac ako tri týždne asi 50 ľudí(viac ako rok možno 20, ak nepreháňam). Aj takto sa prejavuje zlá situácia v školstve.

  Nech už sľuby istôt dopadnú akokoľvek a vietor nás odfúkne kade-tade po svete, držme si palce. A či budeme učiť alebo nie, majme na pamäti, že ide o deti. Naše, vaše. Všetky deti, z ktorých majú vyrastať ľudia nielen dobrého charakteru a plní vedomostí, ale aj kritického myslenia a radosti zo života. :)

  • “A keďže je evidentné, že autor od začiatku kladie za cieľ blogu svoj pohľad na vec (ktorý je samozrejme subjektívny), možno konštatovať, že svoj cieľ splnil. Preto z princípu hľadať v ňom niečo iné je odveci.”

   -> Ďakujem, vystihla si to. Pekne demonštruješ rozdiel medzi čítaním a čítaním s porozumením :)

   Áno, držme si palce, hlavne deckám, nech sa vždy nájde niekto, kto ich kvalitne naučí a vychová.

 • Ale ste sa niektorí rozpísali. Ja len prispejem svojou troškou. Niekde medzi tou masou viet niekto argumentoval, že to aké deti budú nezávisí od školstva. Námietka. Je to smutné, ale niektoré deti nemajú veľmi príkladných rodičov, ktorí sa nie vždy o ne musia zaujímať. A práve takéto deti potom vidia svoj vzor vo vyučujúcich na škole, trávia s nimi predsa väčšinu dňa. Aj ja som bola také dieťa. Ak ma aj učiteľ neinšpiroval svojim správaním, rešpekt si získal vedomosťami. Každý človek vie zhodnotiť, či tomu učiteľovi na učení záleží alebo nie. Mňa moje učiteľky veľakrát inšpirovali a túžba vyrovnať sa ich vedomostiam ma posúvala vpred. V súčasnosti študujem na VŠ a v tomto sa u mňa nič nezmenilo. Posledných pár rokov študujem dokonca súbežne na dvoch VŠ, takže mám možnosť porovnať systém a musím uznať, že kým som bola znechutená z prístupu pedagógov na prvej VŠ, vyučujúci na tej druhej mi vrátili chuť do učenia. Možno je to aj tým, že tento druhý odbor nie je taký masový, katedra je menšia, taká rodinná atmosféra. Ale aj tak. Konečne ma učia kompetentní ľudia, ktorí neposúvajú ďalej iba to, čo si prečítali v nejakej knihe, ale potvrdzujú teórie vlastnými skúsenosťami, neliečia si svoje komplexy na študentoch a podporujú ich v aktivitách nad rámec vyučovania. Bohužiaľ práve títo pedagógovia nám z katedry odchádzajú. Prečo? Po všetkých tých rokoch poctivej prípravy študentov a obetovania svojho času vedenie ani raz neocenilo ich prácu, len ich úsilie podkopávalo, čo sa dotklo aj nás študentov v istých obmedzeniach. Preto sa im ani nečudujem aj keď som sklamaná. A možno práve preto sa viac stotožňujem s Oliverovým článkom. Pretože ja si týchto vyučujúcich vážim a hnevá ma, ako je náš systém nastavený. Niektorí ľudia vykonávajúci povolania typu manažér vo firme (no offense) zarábajú oveľa oveľa viac ako učitelia, pričom ich prínos pre našu spoločnosť ako celok je určite nižší ako prínos jedného učiteľa, ktorý dokáže pomôcť vychovať niekoľko stoviek ak nie viac poctivých a pracovitých ľudí (a to sa vyjadrujem ako študentka manažmentu). Mrzí ma, že ľudia, ktorí ma celý doterajší život inšpirovali vôbec nie sú docenení. A nielen oni. Medzi priateľmi a známymi mám viacerých, ktorí sa venujú povolaniu učiteľa, a tak viem, koľko voľného času obetujú svojej práci, lebo ju majú radi, ale nedostane sa im ani len slovnej pochvaly! V našom štáte totiž vo väčšine (podotýkam nezovšeobecňujem všetky povolania) platí, ak neohovárate, nedonášate, neklamete a nekradnete, nemáte šancu dočkať sa nejakej odmeny za svoju prácu. A z toho mi je do plaču.

 • Autor článku má pravdu a celkom dokážem pochopiť aj ten slovník, lebo situácia je naozaj taká ako opísal a pre budúcich učiteľov teda aj mňa žalostná. Mám kombináciu Aj – Dejepis, tiež ma to vždy bavilo a chcem to učiť. Nechcem aby to vyznelo ako samochvála ale študoval som aj rok v Anglicku takže v jazyku som skúsený a nerobí mi žiadne problémy. Tu sa dostávam do bodu, v ktorom ale nesúhlasím. Pretože ak je učiteľstvo naozaj to čo chceš robiť mal by si to pri najmenšom aspoň skúsiť. Samozrejme je ľahšie odísť do VB a robiť dakde v sklade za 3x až 4x toho čo dostaneš ako učiteľ. Ja som musel tiež svoje rozhodnutia prehodnotiť a nakoniec som sa upísal jednému nemenovanému gymnáziu kde začínam od nového školského roka a vôbec to neľutujem. Netvrdím že som rozhodne ten najlepší na toto povolanie, ale keď sú predpoklady treba sa k tomu najlepšiemu postupe rokmi, praxou, skúsenosťami približovať.

 • Pridávam sa k pridavším sa (Maja et al. . . . ) :-)
  Ak má byť článok podnetom na zmenu, jeho forma nemôže byť neapelatívna. A ak si budeme (iba) voľkať že sme “svetoví”, budú sa ďalej droliť “kamene na okraji útesu, nad ktorým školstvo stojí.”

  “Veľmi zaujímavý a podnetný článok. Pridávam sa k predpokladám doteraz taktne mlčiacej väčšine, ktorá s článkom sympatizuje” (Maja)

 • kámo…plne s Tebou súhlasím!!!
  no chcel by som len takú drobnosť…takéto výlevy..aké tu dávaš..vám učiteľom moc nepomôžu.
  nemal by si kydať na “svojich”. ja Ťa naozaj chápem…a viem, že Ťa to rozčuľuje..že si obklopený neschopnými ľuďmi, ktorí kurvia už tak naštrbené dobré meno šikovným učiteľom(či už súčasným, alebo budúcim).
  No pamätaj si jedno…pokiaľ nebudete všetci ťahať za jeden povraz a budete jeden druhého očierňovať…ľudia vás proste NEPODPORIA.
  Najskôr si musíte urobiť poriadok “doma”…až potom nájdete podporu medzi ľuďmi.
  Keď tak veľmi miluješ učenie, tak pre to skús niečo urobiť. Zmobilizujte sa a zmente školský systém k lepšiemu. Písanie na blog zmení veľké hovno…zaradiš sa len medzi ďaľších frfľošov, ktorý po vypnutí compu sklopia uši a valia do roboty (učiť), a ďaľšie vystúpenia sa konajú maximálne v krčme pri pive.
  Nemôžte pýtať väčšie platy, keď vychovávate sprosté deti! Keď vám zväzujú ruky vaši vlastní…vaši nadriadení, tak si urobte najskôr poriadok v “chalupe”. Veď ste vysokoškolsky vzdelaní…ste učitelia…to už potom akože kto by si mal dať vedieť poradiť v takýchto situáciach, keď nie vy?!!!
  Hádam viete kam a nakoho sa treba obrátiť.
  Verím tomu, že by vás ľudia podporili…ale najskôr im ukážte, že si to zaslúžite!
  Oliverko môj…ja Ti poviem narovinu…ja mám tiež platy učiteľov u piči….lebo viem, že ak to pôjde takto ďalej…tak svoje budúce ratolesti budem tak či tak doučovať doma a budú plne odkázané na moje vedomosti.
  Myslím, že ak by naozaj všetci učitelia chceli, tak to tu napravia. A o pár rokov by to mohlo všetko vyzerať úplne inak. Musí sa, ale nájsť najskôr niekto kto to vezme všetko na seba…niekto kto povie, že má jasnú predstavu ako by to malo fungovať, niekto kto povie, že ak mu to tu zveria, tak bude lepšie.
  Pokiaľ budete demonštrovať za svoje platy, tak sa na vás ľudia vyserú a nikto sa k vám niekde na námestí nepridá. Ľudia majú dosť svojích starostí a nie riešiť platy učiteľov, ktorí ich detiská nič nenaučia.
  Ak však začnete bojovať za lepšiu výučbu..za deti…tak sa k vám isto ľudia pridajú.

  Skrátka ak Ti tento systém vadí…a chceš naozaj zmenu…tak pre to niečo urob!
  To, že tu o tom píšeš nikomu nepomôže…no možno ešte viac uškodí. Lebo tí čo vedia ako to v školstve chodí, tak sa nič nové nedozvedeli….a tí, čo o tom nevedeli…tak…tak už vedia :D

  Ale ako som na začiatku spomenul, plne s Tebou súhlasím!!!
  ;)

  PS: Za prípadné gramatické chyby sa veľmi ospravedlňujem. Gramatiku som nikdy nemal rád…ale literatúru som zbožňoval :)

 • Ja by som len dodal okrem toho, že je to málo platená robota, dehonestujúca……..
  Je problém aj toto: PRÍSTUP ŽIAKA K UČITEĽOVI. Neviem ako v meste ale na dedinách je to vidno. Nieje prípustné, aby na vysokoškolského vzdelaného človeka niekto nadával, doslova si z neho robil “dobrý deň” a pritom smial do očí.

  Bolo by dobré, aby učiteľ mal väčšie právomoci aj z tohto ohľadu.

  Čo môže urobiť učiteľ ak žiak robí zle, rozpráva sa vulgárne a porušuje školský poriadok????
  1, Udeliť zápis(poznámku) – NIČ SI Z TOHO NEROBIA. Jedna znížená známka zo správania čo je to načo mi to bude. Ja som aj videl. že niekto mal 4 zo správania, ale nič sa nedialo.

  2, Vyhodiť za dvere nemôže. Ešte žiak by odišiel zo školy zrazilo ho auto a učiteľ by išiel do basy.

  3, Odviesť do riaditeľne tam čo????? Ak mu náhodou niekto z učiteľom fyzicky dotkne hneď sú tam rodičia a celá armáda a polícia SR.

  Takže čo z toho vyplynulo???? NEMOŽE NIČ………

  A o chvíľu bude učiteľ do triedy chodiť zo sprivodom polície alebo čo???
  Aj s našimi spoluobčanmi je to ťažké učiť, keď nič nemajú na hodiny, samé vymeškané hodiny. (Česť výnimkám aj keď tých je málo)

  ĎAKUJEM.

 • Podľa autora článku vraj “Štátny vzdelávací program robia IDIOTI, ktorí o učení nevedia nič a sťažujú tak prácu aj tomu málu šikovných učiteľov, ktorí napriek tomuto všetkému ešte učia.”
  …….
  Opdorúčam autorovi článku, že by bolo azda prospešné zistiť, kto boli tí, ktorí sa na vytvorení ŠVP podieľali. Napoviem, že to možno zistiť na:

  http://www.statpedu.sk/sk/Organizacia-SPU/Poradne-organy/Predmetove-a-odborne-komisie.alej

  ale aj:

  http://www.siov.sk/statne-vzdelavacie-programy/9411s

  Možno medzi autormi ŠVP autor nájde aj nejakých svojich aktuálnych pedagógov. No myslím si, že autor nie je študentom pedagogiky, lebo ak by to tak bolo, tak slovenské školstvo nič dobré nečaká.

  Mimochodom: učiteľ vyučuje, neučí, učí sa žiak. To by sa na vraj študenta vraj pedagogiky patrilo vedieť.

  • Drahý môj čitateľ!

   Mená ľudí, ktorí majú na starosti ŠVP zo slovenskej literatúry dôverne poznám a za svojím výrokom si stojím. Áno, mojou chybou je, že som v článku zovšeobecnil a neuviedol, že narážam na tento konkrétny predmet.

   Medzi autormi ŠVP rozhodne žiadnych svojich aktuálnych pedagógov nemám (čo je podľa mňa nepochopiteľné a krásne to ilustruje chorobnosť celého systému).

   Nie, slovenské školstvo nič dobré nečaká. A ja nie som študentom pedagogiky. Som študentom učiteľstva. To sú dve rôzne veci. To by sa na niekoho, kto sa v tom pohybuje, patrilo vedieť ;)

   A k poslednej poznámke ocitujem KSSJ:

   “učiť nedok.
   1. stálym pôsobením pomáhať v získavaní zručnosti: u. dieťa”

   Takže učiteľ učí.

   Nabudúce treba pozornejšie čítať a pred tvrdením si svoje údaje skontrolovať ;)

  • Predmetová komisia pre slovenský jazyk a literatúru pri ŠPÚ:
   Predsedníčka
   PhDr. Katarína Hincová, PhD.
   Tajomníčka
   PaedDr. Renáta Somorová
   Členovia
   Mgr. Zdenka Pecúchová
   Mgr. Zuzana Stankovianska
   PaedDr., PhDr. Martin Bodis, PhD.
   Mgr. Iveta Barková
   PhDr. Alena Polakovičová
   Mgr. Karel Dvořák, PhD.
   PaedDr. Jana Tomášková
   PhDr. Alexandra Húsková
   prof. PaedDr. René Bílik, CSc.
   PaedDr. Július Lomenčík, PhD.
   …..
   Toto sú ľudia, ktorých prácu autor článku kritizuje a ktorí podľa autora, súc študenta nejakej pedagogickej fakulty študujúceho učiteľstvo, zrejme “ilustrujú chorobnosť systému” vzdelávania. Nuž, ak je autor chlap, tak má jedinečnú možnosť diskutovať v rámci verejnej diskusie s autormi “ilustrujúcimi chorobnosť systému” v predmete slovenský jazyk a literatúra, to až do 31.10.2013. Pochopiteľne, v odbornej rovine.
   …..
   Učenie je proces, ktorý sa odhráva v mozgu jednotlivca, indivídua. Učiteľ neučí, učiteľ vyučuje, učí sa žiak. To je zásadné nedorozumenie verejnosti súvisiace s pojmom učiť sa a vyučovať. Divím sa, že tento zásadný rozdiel nechápe autor článku vydávajúci sa za študenta “učiteľstva” a že uvádza výklad pojmu učenie podľa KSSJ.
   Autor by mal skúsiť analýzu pojmu učenie pre začiatok: http://referaty.aktuality.sk/ucenie/referat-19171#
   …..
   Autorovi článku nechýba odvaha písať články. Ale to je vlastne všetko. Na výpovednej hodnote článku to však jasne poznať.

  • Ako som už dvakrát povedal, ten zoznam mien poznám.

   Na KSSJ som sa odvolal, lebo je to kodifikačná príručka. A teda spochybňovať jeho “správnosť” myslím nie je na mieste. Argumentovať pri tom anonymným článkom z “dôveryhodnej” referaty.aktuality.sk, kam si napíše kto chce a čo chce, nie je na mieste už vôbec.

   Pokiaľ nemáš žiadne rozumné argumenty, choď, prosím, čítať iné blogy. Ušetríš čas aj sebe aj iným :)

  • Autor článku nemá argumenty a vykazuje oponenta, mňa, mimo diskusiu. Tak to by v škole a naostro veru nešlo.
   …..
   Autor článku nie je dostatočne odborne zdatný. Na úvod som mu preto ponúkol základnú informáciu na zorientovanie sa v problematike pojmu učenie (sa). Autor článku túto ponuku odmieta. Tak teda niečo pre skutočných profesionálov, i keď sa obávam, že autor ním nie je a sotva niekedy bude.
   ……..
   Pardel, J, Boroš, J.: Základy všeobecnej psychológie
   Ďuric, L ., Grác , J., Štefanovic: Pedagogická psychológia. Jaspis, Bratislava 1991
   Oravcová, J.; Kariková, S. 2011. Psychológia v edukácii. Banská Bystrica: UMB PF,
   2011.
   Cáp. J., Mareš,J.: Psychológie pro ucitele. Portál.Praha. 2002
   Zelina, M.: Stratégia a metódy rozvoja osobnosti dietaťa. IRIS, 1994.
   Duric,L. a kol.: Pedagogická psychológia. Bratislava, SPN 1988
   Cáp,J.: Psychologie pro ucitele. Praha, SPN 1980
   Duric,L.: Výkonnost žiakov vo vyucovacom procese. Bratislava, SPN 1970
   Duric,L.: Úvod do pedagogickej psychológie. Bratislava, SPN 1984
   Dzuka,J.: Kapitoly zo psychológie pre ucitelov. Košice 1992
   Fontana, D.: Psychologie ve školní praxi. Portál, 1997.
   Kacáni a kol.: Základy ucitelskej psychológie. SPN, Bratislava 1999.
   Kariková, S.: Osobnost ucitela. PF UMB, Banská Bystrica 1999.
   Linhart,J.: Psychológia pre ucitelov. Bratislava, SPN 1984
   Mareš, J.: Styly ucení žáku a studentu. Portál, Praha 1998.
   Mícek,L., Zeman, V.: Ucitel a stres. Opava, 1997. Masarykova univerzita v Brne, FF.
   Pardel,J.: Pedagogická psychológia. Bratislava, SPN 1967
   …….
   Napísať článok a potom by neschopný diskutovať a vykázať diskutéra z diskusie a psoalť ho diskutovať inam je skutočne hlúpe. Svedčí to o autorovej nevyzretosti a nedospelosti.

  • Páči sa mi, o mne píšeš v tretej osobe a snažíš sa znieť akademicky :D

   Každopádne diskusia s tebou nevedie nikam. Nechápem, na čo ňou strácaš čas, keď som tak neschopný a neodborný ;)

   Diskutér reaguje na akési “vykázanie”, čím ho týmto pozdravujem a prajem pekný deň v plodných diskusiách s ľuďmi, ktorí budú na jeho argumenty reagovať radšej ako autor článku.

 • Dovolim si oponovat, a to konkretne casti:

  Vaše, naše deti budú učiť nekompetentní.
  Budú ich učiť zlozvyky, lebo sami jazyk nevedia (true story). Budú ich týrať, aby ukojili svoje egá (tiež). Nebudú mať o ne záujem (detto). Vypestujú u nich odpor k vzdelaniu (aj to). A tak ďalej.

  Ucim uz niekolko rokov na skole a musim povedat,ze tu mame nejedneho schopneho ucitela,ktorý vie ako ucit,co ucit!!!

  • Preto ten budúci čas. A aby si ma nechápal/a zle, nehovorím tu o všetkých učiteľoch do jedného, aj mňa vychovali schopní učitelia a stále takí existujú. Ten článok je skôr mierený na to, čo sa stane o pár rokov, lebo ako študent vidím, ako to na fakulte vyzerá.

   Vidím, kto pôjde do praxe a ako ich je málo. Áno, sú medzi nimi schopní. Áno, niektorí z nich pôjdu aj učiť. Ale zanedbateľné množstvo.

 • Oliver, som tvoja spolužiačka (tá, ktorá je teda buď neschopná alebo nebude učiť) a chcela by som povedať zopár vecí.
  Ak si pochopil celú filozofiu učenia, len ako povolanie, porovnateľné napríklad s nejakým editorom alebo inou kancelárskou krysou, tak určite nemáš čo robiť za školskou katedrou!
  Chvalabohu, že moje deti nebude učiť taký neúprimný človek, ktorý na jednej strane hovorí, ako veľmi sa mu páči učiť a na druhej strane, ako to aj tak nepôjde robiť lebo peniaze.
  Mňa sa moji blízky snažia už 10 rokov presvedčiť o tom aby som učiť nešla, presne kvôli takýmto prvoplánovým dôvodom! A vieš čo si stále čoraz viac a viac uvedomujem? Že človek sa učiteľom musí narodiť… musí to mať v krvi presne tak, ako to má vrodené tanečník, umelec či hudobník. Presne tak ako som to zdedila ja po mojej starej mame, a presne tak ako mám úplne na háku či za to dostanem 5 korún alebo milión. Takže odpoveď na tvoju otázku “kto, keď nie ľudia ako ja bude učiť deti?” znie: keď sa náhodou raz dožijem toho, že moje dieťa budeš ty učiť, okamžite ho odhlásim z danej školy!

  Napriek môjmu názoru, ti prajem aby si sa možno skúsil hľadať v inom povolaní a aby si tam bol rovnako šťastný, ako budem ja keď budem učiteľkou.

  • Ak sa Ťa (citujem z Tvojho textu: “Mňa sa) moji blízky snažia už 10 rokov presvedčiť o tom aby som učiť nešla” (koniec citátu), tak Ťa musým oslovyt Mylá Yvanka a dodať, že bi to Tvojy blýzky nemali robiť kvôli prvoplánovým dôvodom, ale kvôli . . . No skús uhádnuť kvôli čomu ?? :-))))

  • Ivi.

   Ad 1, o zovšeobecneniach tu snáď nemusím hovoriť; si dosť inteligentná na to, aby si vedela, koho tými spolužiačkami myslím a aj na to, aby si vedela, že nehádžem vždy všetkých do jedného vreca. Preto som použil slovo “mnohé z nich” != všetky. Prečo to vzťahuješ na seba? Situáciu na fakulte poznáš – a nehovor mi, že je to plné ľudí, čo vedia učiť. Je to práve naopak, česť výnimkám.

   Ad 2, učenie milujem. Ale áno, je to povolanie. Porovnateľné je s čímkoľvek, prečo by sme ho nemohli porovnávať? Cieľom povolania je zarobiť peniaze. Samozrejme každé povolanie má nejaké ďalšie výhody, učenie napríklad to, že to človeka (aj mňa) baví, lebo je to práca s ľuďmi, zanecháš stopu v ich životoch, je to veľmi dôležité, možno až vznešené povolanie v tomto zmysle. Ale prehlásiť, že ak ho porovnávam s niečím iným tak nemám čo robiť za katedrou? Ty si to pochopila správne a ja nie – to súdiš podľa ČOHO?

   Ad 3, neúprimnosť. Prečo by som mal byť neúprimný, pokiaľ ma niečo baví ale nerobím to pre peniaze? To sa vôbec nevylučuje. Dokonca je takých ľudí veľmi veľa. To, že si môžeš dovoliť robiť, čo ťa baví, aj keď je to mizerne ohodnotené, to je len dobré pre teba. Ale nesúď za to druhých, prosím.

   Neviem, či som ti to spomínal, ale od septembra by som mal začať učiť, dostať ako triedny svoju triedu a hrozne sa na to teším. Neviem, ako dlho to vydržím, neviem, ako dlho si to budem môcť dovoliť, atď. Nechávam tomu voľný priebeh.

   Neviem, či ti trochu neušla pointa článku. Ty si naozaj človek, na ktorého som si pri jeho písaní ani náhodou nespomenul. Nechal som na čitateľoch, aby sa v ňom (ne)našli. Nehľadaj sa v ňom. Kiež by bolo viac rovnako zapálených ľudí ako ty. Na druhej strane však musíš pochopiť, že z piatich korún ako chlap rodinu neutiahnem, a keby ma učenie akokoľvek bavilo, tak z niečoho žiť musím. Ak kvôli tomu učenie nechám, nemáš najmenšie právo z toho usudzovať, že som neúprimný, že za katedru nepatrím a že okamžite odhlásiš deti odtiaľ, kde učím.

   Môžeš spochybňovať hocičo, moje schopnosti, moju výdrž, moju odbornosť. Ale nikdy, NIKDY nespochybňuj moju lásku k deťom a učeniu. Tento článok bol o niečom inom.

  • SLOVENSKÁ AKADÉMIA VIED
   JAZYKOVEDNÝ ÚSTAV ĽUDOVÍTA ŠTÚRA
   813 64 BRATISLAVA, PANSKÁ 26

   Vážený pán Miro, odpovedáme na Váš e-mail z 30. 10. 2013.

   Správny zápis slovného spojenia je Mňa sa moji blízki ľudia… Slovo ľudia je množné číslo od slova človek, preto musí byť aj prídavné meno v nominatíve množného čísla, a teda s mäkkým -i.

   S pozdravom

   PhDr. Dana Guričanová
   za jazykovú poradňu JÚĽŠ SAV

 • Mrzí ma, že Oliver ako autor článku – napriek väčšine negatívnych reakcií nielen na svoj článok, ale aj na svoju osobu si nie je schopný nastaviť zrkadlo a stále si trvá na svojom, podľa mňa skreslenom, nekompetentnom, stereotypnom, vulgárne a primitívne vyjadrenom názore. Ale čo možete čakať od človeka, ktorý má podľa všetkého problém aj so svojou vlastnou osobnosťou, so zvládaním seba samého. Ako môže taký človek napísať niečo zmysluplné? Takže akákoľvek diskusia nemá zmysel. Olivera poznám, zúčastňujem sa spolu s ním prednášok a seminárov a preto viem objektívne zhodnotiť, že neoplýva veľkou inteligenciou (o čom svedčí aj tento článok) a podobne ako tu, aj reálne má len plné ústa pseudomúdrych, ale vcelku prázdnych rečí – ako napr. neustále používanie slovného spojenia ad hominem. Aspoň vidieť, čo si si z hodín doktorky Bohunickej zapamätal. Škoda, že toho nebolo viac, čo? Neprajem Ti nič zlé, ale som úprimne rada, že učiť nepôjdeš, pretože Ti chýba základná a pre učiteľa veľmi potrebná vlastnosť a tou je sebareflexia. A samozrejme pokora. A mohla by som menovať ďalej… Najprv si urovnaj svoje komplexy. Skutočne múdreho človeka necharakterizujú reči a neustále dokazovanie si aký je múdry, na ľudoch okolo seba. Ale skutky samé o tom svedčia. Na záver komentu uvediem jeden citát, ktorý sa pripisuje Markovi Twainovi, ale neviem, či ho povedal skutočne on. Nie je to podstatné. Podstatný je obsah: “Nezdržiavajte sa v blízkosti ľudí, ktorí vás znevažujú. To malí ľudia robia vždy. Iba v prítomnosti skutočných velikánov človek cíti, že aj on sám sa stáva veľkým.” Takže bočím od Teba Oliver, čo najďalej. Prajem Ti všetko len to dobré, peace.

  • Čo dodať, poznáš ma zrejme dokonale a presne vieš aký som človek, takže k tomu nejdem hovoriť veľa. Ak si myslíš, že ma poznáš, nemám dôvod ti to vyvracať. Ešte že tvoj názor na mňa je objektívny ;) Ale k tej sebareflexii – ak by som ten článok písal dnes, napíšem ho inak. Ale pointa zostane tá istá – nie to, že vy všetky okolo mňa ste neschopné (to nie je pravda a ani som to nikde nenapísal), ale to, že tento systém je postavený na hlavu. Chápem, že som tým článkom urazil relatívne veľa ľudí, ani ma to neprekvapuje. Prekvapuje ma skôr to, koľko ľudí to berie ako moje vyvyšovanie sa nad nich. Ako som povedal, dnes by som to asi písal inak. Faktom však zostáva, že ostrej a odvážnej kritiky je vždy viac ako uznania. Mne sa uznanie nedostalo tu na blogu, dostalo sa mi inde a od zabehnutých a iniciatívnych učiteľov. A to mi, pravdupovediac, stačí. Trochu ma mrzí, že pôsobím na teba (a vás, čo si budeme hovoriť) tak, ako si písala, no za svojimi názormi si stojím. A nie, jedným z nich nie je to, že ste všetky neschopné, aj keď to tak zrejme vyznelo.

  • Nejde ani tak o ten názor, ja s ním v podstate súhlasím keď hovoríme o všeobecnom probléme prevzdelanosti spoločnosti. A pochopiteľné je, že keď si robím školu len pre Mgr. pred menom, nebudem si robiť matfyz. Problémom je spôsob podania. Nevieš vystihnúť hranicu medzi zdravou drzosťou, priebojnosťou a medzi aroganciou. A to si myslím, že je to najviac, čo týchto ľudí tu irituje. A to robíš nielen tu, ale aj v škole, preto som písala, že Ťa poznám v zmysle, že ťa poznám aj osobne, nielen cez virtuálny priestor ako väčšina diskutujúcich. Ale keď už nevieš ani toto rozlíšiť, tak už neviem. Mňa sa tento tvoj článok vôbec nedotkol, človek ako Ty ma ani nemôže uraziť. Čo by som aj mohla čakať od človeka, ktorý každodenne v prednej lavici bojuje o pozornosť učiteľa. Za každú cenu, niekedy aj cenu svojho vlastného strápnenia, keď sa vyjadruje ku všetkému a nie preto, žeby mal čo povedať, ale preto lebo musí. Jasné, že len napíše podobný blog. Nie žeby mal niečo k veci povedať, ale preto, že musí. Nech by to bolo akokoľvek sprosté a vlastne aj nezmyselné. Ako som už písala predovšetkým by si mal svoju kritiku otočiť na seba, lebo to je miesto kde každý začína a mal by začínať. Pretvárať seba, svoj svet, svoje správanie a potom nejak kritizovať druhých. Potom by si ani nebol udivený z toľkej kritiky. Ale ako Ti tu napísala nejaká baba predo mnou, nato asi treba dozrieť. Veľa šťastia.

  • Ešte dodám, že ak si teda uznávaný ľudmi vo svojom odbore a “to ti stačí”, prečo potom píšeš takéto články, hádaš sa tu s ľudmi o nezmyselnú “pravdu”? Však keď si taký dobrý tak uč a meň tento systém! Pre mňa to opäť svedčí o ničom inom, len o nevyrovnanej osobnosti….

  • Do veľkej miery súhlasím s väčšinou toho, čo si napísala. Áno, nedávam si niekedy pozor na to ako moje poznámky vyznejú, pokiaľ sú úprimné tak to veľmi neriešim, často na moju škodu, strápnenie atď atď. No bojovanie o pozornosť je to posledné, o čo by mi šlo. Snažím sa nejakým spôsobom zapojiť, lebo jedine tak si niečo z tej hodiny odnesiem. Aj keď sú to blbosti, v škole sme na to, aby sme sa veci učili, aj na svojich chybách.

   Tieto tvoje komentáre znejú ako zasvätený mentoring skúseného svetobežníka. Nemyslím si, že si natoľko oprávnená ma poúčať. Viem, moja tvrdohlavosť a tak ďalej. Mrzí ma jedna vec – že o mne nič nevieš, ale súdiš ma.

   Nemyslím, že nemá význam v debate pokračovať, máme rôzne názory/prístupy k životu/volajme to ako chceme, a to je úplne v poriadku. Život by bol oničom keby ľudia vo všetkom súhlasili :)

Leave A Comment

Your email address will not be published.